Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Fałsz

 Do siego Roku 2023? Trudno będzie. Kolejny rok życiowej pokory wobec otaczających nas "niespodzianek", których większość ludzi "nie widzi". Na załączonej fotografii rzadki moment zaistnienia prawdziwej zimy i okazja aby utrwalić kontrast między zdrowiem a chorobą ze świata naszej "cywilizacji". Jakoś nie było protestów, żądania zmian, a przecież wszystkim życie zatruwa, widoczne tu, codziennie sączone tzw. "zabrudzone światło" sodowych lamp ulicznych. Nie czujecie tego? Od lat alarmują, zwracają na to uwagę naukowcy. Świat od końca XX wieku rezygnuje całkowicie z tej "trucizny oświetleniowej", zwłaszcza na reprezentacyjnych ulicach... Swoją drogą - jak rozmawiać z decydentem, któremu "forsa, kasa" ważniejsza? Zdrowie, życie innych jest obojętne i problemu "nie czuje"? Więc skąd ma czerpać psychika ludzka pozytywną energię do lepszej pracy, gdy w drodze do firmy widzi Naturę pozbawioną prawdziwych barw? Zauważmy - z tego zdjęcia emanuje jakiś niepokój... przez dziwaczne oświetlenie, barwiące śnieg upiornym odblaskiem jakby pożogi pomarańczowo-czerwonej. Dopiero lampa błyskowa na I planie "zdjęła" z fałszywej, obrzydliwie "rudej" czerwieni ośnieżone gałęzie - pojawiły się kojące nerwy naturalne kolory, zbliżone do "temperatury barwnej" światła dziennego. Szkodliwość lamp sodowych odczuwa każdy, powiększając sztucznie liczbę rozdrażnionych pacjentów, ale jakoś nie kojarzymy takich źródeł zagrożeń. Urzędowo łatwiej ulatuje z gęby puste hasło: "łatwiej zapobiegać niż leczyć" a jednocześnie brak skojarzeń, że np. bezsenność nie bierze się znikąd, że rośnie liczba samobójców, wypalenia zawodowego już u młodych, rozchwianie psychiczne itd. Taka wyobraźnia... Podobnie lekko traktowano eternit, dziś wreszcie utylizowany przez specjalne ekipy w kosmicznych kombinezonach - aby nie dostał się do organizmu podczas rozbiórki i kruszenia płyt "taniego dachu" jakiś mikropyłek eternitu... kto tam kiedyś kojarzył, że niewidoczny pyłek może być rakotwórczy? Na koniec tych noworocznych skojarzeń: kompozycja fotografii też "wyszła" niepokojąca. Jedno ujęcie a jakby z dwóch części: dolna połówka z trującym oświetleniem lampy, a w górnej  gałęzie uożone jak znak "X"... to kolejne drzewo, które nie dożyje późnego wieku w "chorej Łomży", która nie szanuje zieleni i nie lubi drzew ?  PS. Dopiero rzut oka na miniaturkę zdjęcia, uświadomił autorowi, że kompozycja intuicyjnie ułożyła się w przekaz optymistyczny: obie "pozorne połówki obrazu" zawierają w sobie duży trójkąt, skierowany w dobrym kierunku! Swoisty "znak drogowy" wskazuje prawidłowe (prawe) wyjście z ukazanego fałszu (przy okazji statyczny obraz nabiera dynamizmu). Górnolotnie: w starożytnym Egipcie znak był "personifikacją siły duchowej" a wiadomo, co oznacza figura trójkąta w chrześcijaństwie. Czyli: będzie dobrze. Może przełomowy Rok, w którym "wyjdziemy z ciemności"?

Bolesław Deptuła

 

Bolesław Deptuła
pon, 09 stycznia 2023 22:33
Data ostatniej edycji: so, 14 stycznia 2023 09:45:11

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę