Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 13 czerwca 2024 napisz DONOS@

Łowcy obrazów ITALIA

Miło jeśli fotografie zapadają w pamięć na dłużej. Łatwiej znależć nadmiar banalnych pocztówek, trudniej zdjęcia intrygujące treścią jak te dwie fotografie z Włoch. Pompeje i Rzym. Chwila refleksji - nad skamieniałym miastem sprzed ponad 2 tys. lat - i nad światłami Watykanu..  Pompeje to tragedia i przestroga ale też triumf archeologii. Jakim cudem przetrwały "niewidzialne" postacie, odtworzone naturalnej wielkości figury, zatrzymanych w ucieczce mieszkańców?  W 79 roku n.e. Pompeje przykryła prawie 6-metrowa warstwa popiołu i lawy z Wezuwiusza, gwałtownie zatrzymując "bieg życia" w miejscu nazwanym później "miastem grzechu", z powodu m.in. fresków ukazujących rozwiązłe obyczaje i rzeźb, znalezionych podczas wykopalisk - rozpoczętych w w 1748 r. Niezwykłym pomysłem było wypełnianie gipsem pustych przestrzeni po ludziach, którzy "wyparowali" działaniem potwornego wulkanu. Archeolodzy "przywrócili" naszym czasom cenne szczegóły i sytuacje, np. uczucia na twarzy lub drobiazgi chwycone na czas ucieczki, może talizmany? Jak wyjątkowośc miejsca podkreślić jednym ujęciem? Widzimy fragment Antiquarium z wykopaliskową kolekcją amfor do wina w tle, a przypadkowym "strażnikiem" zdaje się właśnie chłopiec - właściwie "kształt" po nim, gdy zmęczony ucieczką zastygł oblepiony całkowicie popiołem wulkanicznym. Ileż takich niezrozumiałych "pustych miejsc" w ziemi rozwalili bezmyślnie zarozumiali "bogacze-sponsorzy"  i "archeolodzy-amatorzy" w czasie  pierwszych prac badawczych? Fotograf szczęśliwie ominął rozpraszające szczegóły, np. brzydkie ale solidne metalowe ogrodzenie chroniące magazyn, wciskając aparat między kraty...  Wędrowcy którzy widzą i czują więcej zostaną wzmocnieni obecnością w Watykanie, gdzie przy odrobinie szczęścia zauważą symboliczny znak Trójcy Świętej ułożony przez chwilę w 3 promienie: Ojciec, Syn i Duch Święty. Jak to możliwe, skoro pod kopułą Bazyliki św. Piotra słońce przechodzi przez rząd jednakowych okien, a nie tylko 3-ch? W pełnym oświetleniu Bazyliki, turysta nie zrobiłby tak mistycznej fotografii.. Fragment cudownego listu do rodziny: -"Od razu przy wejściu Pieta (za grubą szybą pancerną). Robi wieksze wrażenie niż na obrazkach, można patrzeć i patrzeć.. Straż przy wejściu odsyła te osoby, które są niewłaściwie ubrane..."  Mimo woli porównujemy człowieczy los -nasz świat też ocenią następne pokolenia. Kolejne przykłady zmian obyczajowych: przerażą czy zdziwią?

Bolesław Deptuła
cz, 23 maja 2024 11:08
Data ostatniej edycji: cz, 23 maja 2024 11:20:24

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę