Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Będzie nowa kompostownia w Czartorii

Za nieco ponad 3 mln. 665 tys. zł, czyli o ponad milion złotych taniej niż szacowano, ma się udać zbudowanie nowej zamkniętej kompostowni na miejskim wysypisku śmieci w Czartorii koło Miastkowa. Inwestycja była planowana od kilku lat, po tym jak okazało się, że kompostownia zbudowana w ramach projektu unijnego, nie spełniała wymagań jakie muszą spełniać tego typu obiekty.

Zakład Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów oddano do użytku w 2011 roku. Kosztował  ponad 37,5 mln zł, ale  zbudowano go z wykorzystaniem unijnej dotacji, która wyniosła 17,5 mln zł, czyli mniej więcej połowę kosztów. Już dwa lata po wybudowaniu zakładu władze miasta zaczęły mówił o koniecznej szybkiej jego rozbudowie o nową kompostownię, bo ta zbudowana w ramach projektu miała za małą wydajność, ale przede wszystkim jest otwarta, a zgodnie z wymaganiami przetwarzanie odpadów musi odbywać się w procesie zamkniętym. 
- W przypadku niedostosowania do końca 2015 roku do w/w wymogów Zakład Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów utraci miano RIPOK (Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych) co będzie skutkowało utratą dofinansowania z projektu „Budowa systemu gospodarowania odpadami dla Miasta Łomża i okolicznych gmin - etap 1” - przestrzegał pod koniec 2013 roku ówczesny prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski, proponując wprowadzenie zadania do budżetu miasta. 
Wówczas szacowano, że może to kosztować ok. 10 mln zł, przy czym liczono na kolejna unijną dotację. Po zmianie władzy w ratuszu i powołaniu miejskiej spółki śmieciowej do zarządzania wysypiskiem w Czartorii jej władze postanowiły zmienić przygotowany wcześniej projekt na – jak mówiono tańszy w realizacji i lepszy w uzyskiwanych efektach. Początkowo zakładano, że inwestycję z unijnym wsparciem zrealizuje Urząd Miejskiej, ale ostatecznie zadanie scedowano na spółkę ZGO. Prezydent zgodził się, aby spółka zaciągnęła 4 mln zł kredytu na jej realizację Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Konieczność realizacji nowych inwestycji była też jednym z argumentów za podwyżką o 27% opłaty za przyjęcie zmieszanych śmieci komunalnych, którą wprowadzono w ZGO od początku tego roku. 

Zbudują do jesieni
Cała nowy komplekst obiektów ma zająć pond 1400 m2 powierzchni i będzie składał się z budynku kompostowni o długości 34 metrów, szerokości 21 metrów i wysokości 5,5 metra, oraz wentylatorowni, biofiltra, boksów magazynowych, placów dojrzewania i technologicznego oraz zbiornika na odcieki. Na realizację inwestycji ZGO planowała przeznaczyć prawie 4,8 mln zł, ale okazuje się, ze można zrobić to znacznie taniej. Jan Perkowski, prezes spółki śmieciowej poinformował o wyborze najkorzystniejszej oferty w przetargu na rozbudowę instalacji przetwarzania i unieszkodliwiania odpadów o instalację biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych w systemie zamkniętych bioreaktorów żelbetowych oraz instalacji dla procesu biologicznego przetwarzania odpadów z wykorzystaniem kompostowania na utwardzonym placu. Zakład Produkcyjno-Uługowo-Handlowy GRAJAN z Rogoźna chce podjąć się realizacji zadania za 3 mln 665 tys. 400 zł. 
Zgodnie z ogłoszeniem na budowę kompostowni wraz z otoczeniem i rozruch instalacji ma mieć 35 tygodni od podpisania umowy.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę