Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 08 maja 2021 napisz DONOS@

Naukowcy potwierdzają: zwiastujące wiosnę kosy już są nad Biebrzą

Główne zdjęcie
Kos. (fot. UwB)

Pierwszy kos wrócił do Biebrzańskiego Parku Narodowego ze swojego zimowego miejsca pobytu w niedzielę, 5 marca, o godz. 5.14 rano – poinformował Uniwersytet w Białymstoku. Naukowcy z Instytutu Biologii UwB prowadzą badania tych ptaków wspólnie z niemieckim prestiżowym Instytutem Ornitologii Instytutu Maxa Plancka w Radolfzell. - Dzięki temu dokładnie odnotowują przyloty tych ptaków i dlatego możemy potwierdzić oficjalnie: zwiastujące wiosnę kosy już są! - przekazują naukowcy z UwB.

Kos to pospolity ptak leśny: samce są całe czarne z pomarańczowym dziobem i okiem, samice są ciemnobrązowe. Jak wiele gatunków ptaków z naszej strefy klimatycznej, kosy odlatują na zimę tam gdzie jest cieplej - nasze kosy zimują na Półwyspie Iberyjskim lub w Maroku. Opuszczają nadbiebrzańskie tereny na przełomie września-października, a do domów wracają wczesną wiosną. Naukowcy z Uniwersytetu w Białymstoku są w stanie podać dzień przylotu pierwszego kosa dzięki prowadzonym badaniom migracji kosów przy pomocy nowoczesnych metod telemetrycznych. Kosom w ramach badań zakłada się specjalne nadajniki radiowe. Są one na tyle niewielkie że nie przeszkadzają ptakowi w codziennym życiu, a umożliwiają śledzenie jego wędrówek. Badania te są częścią międzynarodowego projektu koordynowanego przez Instytut Ornitologii Instytutu Maxa Plancka, prowadzonego w Polsce we współpracy z Instytutem Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Obiektem badań są kosy z terenu Biebrzańskiego Parku Narodowego. Miejsce badań zostało wybrane tak, aby działalność człowieka miała jak najmniejszy wpływ na zachowanie kosów. Jak podaje UwB w ubiegłym roku pierwszy kos przyleciał nad Biebrzę 10 marca o godz. 2.40 w nocy, czyli pięć dni później niż tegorocznej wiosny.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę