Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 04 grudnia 2023 napisz DONOS@

Lepsze wrogiem dobrego

Nieznana fotografia Starówki: w miejscu ruin II Wojny Światowej budowa kamieniczek i sterta gruzu - jeszcze  brak przejścia pod arkadami. Staranna kompozycja z widocznym Ratuszem - reporterskie uchwycenie spotkania kumoszek w porannej grze światłocieni. Jeszcze serce Łomży oddycha przestrzenią staropolskiego układu przestrzennego - zanim zacznie się durny korowód rewolucyjnych pomysłów i komunistycznych eksperymentów z przemianą odwiecznego Rynku na Park Ratuszowy z pijacką meliną pod drzewami. Wszystko co proletariat wskazał do wykonania, po upiorną betonową fontannę, wykonano w stylu odpowiednim do koszmarnej Hali Targowej. Ciekawe: tego potworka architektonicznego z lat 30. ominęły bomby - kolejny raz potwierdzając odwieczną klątwę: „gorsze zawsze będzie wypierać to co lepsze”. Zdumiewające: na fali oczyszczania z pozostałości komunistycznych zabrano się do wyrzucenia dawnej nazwy (Radziecka) ulicy rajców, nazwy nie związanej z sowieckim b. Związkiem Rad, ale pozostawiono inne komunistyczne pamiątki i bałagan w głowach, podsycany przez „życzliwe lobby białostockie” tak, aby w Łomży wszystko co możliwe zaprojektować na opak, ośmieszająco. Stąd książę zamiast zbroi spod Grunwaldu miałby na pomniku nosić łachmany i cyrkiel geodety, przykłady można mnożyć - po próbę zamiany zabytkowej przestrzeni przed Ratuszem na Wesołe Miasteczko z kolekcją fontann hałasujących w rytm „światła i dźwięku” zapewne z myślą o niewyspanych okolicznych mieszkańcach. Na razie dobra wiadomość: pomnika księcia nie będzie, czyżby zwycięstwo postu rozwagi nad karnawałem durnych zmian? Czas na przywrócenie historycznej rangi Starówki łomżyńskiej poprzez konkurs ogólnopolski, na zachodzie Ojczyzny warto szukać inspiracji do mądrego powrotu tego co najlepsze i zgodne z tradycją mazowiecką.

Bolesław Deptuła
cz, 02 marca 2017 06:42
Data ostatniej edycji: cz, 02 marca 2017 08:23:17

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę