Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 30 października 2024 napisz DONOS@

sobota 03.04.2004

Kurier Poranny - To zdjęcie jest złe! Kurier Poranny - Chcą nas łączyć z Warszawą Gazeta Wyborcza - W Tykocinie nie będzie wystawy "Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat..."

Kurier Poranny - To zdjęcie jest złe!
Przez zdjęcie odwołano wystawę "Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat". Jej inauguracja miała się odbyć wczoraj w tykocińskiej synagodze. Dlaczego? Dyrekcja twierdzi, że fotografie przedstawiające Żydów, którzy niszczą pomniki Lenina i Stalina oraz plansze z Jedwabnego mogły zostać źle odebrane.
Wystawa opowiada o tym, jak Polacy ratowali Żydów w czasie okupacji. Przygotował ją białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Po raz pierwszy została zaprezentowana 18 sierpnia 2003 roku. Honorowy patronat nad nią objął prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Od wczoraj miała być prezentowana w Tykocinie. W ostatniej chwili muzeum nie zgodziło się na pokazanie dwóch plansz. Sporne tablice przedstawiają pogromy Żydów w Jedwabnem Radziłowie i Wąsoszu oraz zdjęcia, na których Żydzi niszczą pomniki Lenina i Stalina w Białymstoku, zmuszani przez niemieckich żołnierzy.
Na takie "nie" IPN w ogóle wycofał się z prezentacji w Tykocinie.
- Muzeum uznało, że nie będzie wystawiać wszystkich paneli, a my nie mogliśmy się zgodzić na zaprezentowanie jej w okrojonym kształcie - mówi dr Jerzy Milewski, naczelnik Biura Edukacji Publicznej Białostockiego IPN.
- Nie mogę określić tego inaczej, jak tylko próba cenzury - mówi dr Milewski. - To zdumiewa tym bardziej, że nie jest to cenzura ze strony władz, czy polityków, ale samej placówki kulturalnej.
Więcej: Kurier Poranny - To zdjęcie jest złe!

Kurier Poranny - Chcą nas łączyć z Warszawą
Bogatszy zawsze wystrychnie biednego na Dudka. Lepiej nie eksperymentować – tak mówią przedstawiciele podlaskiej służby zdrowia o planowanym połączeniu Podlasia i Mazowsza.
Przypomnijmy, w styczniu Trybunał Konstytucyjny orzekł, ze Ustawę o Narodowym Funduszu Zdrowia trzeba zmienić. Sejmowi dał na to rok. Po takiej decyzji trybunału natychmiast powstały zespoły, które zaczęły spisywać propozycje reform. Jeden powołał profesor Zbigniew Religa, drugi – minister zdrowia, a trzeci – parlamentarzyści. Wszystkie z nich zgadzają się co do jednego. Ani centralny system, ani ten oparty na województwach nie zdaje egzaminu. Wszystkie są za tym, aby łączyć biedne regiony z bogatszymi. Dla nas oznacza to przyłączenie do Warszawy.
– Biedne i małe ośrodki nie mają racji bytu. Trzeba tak połączyć województwa, żeby na jednego pacjenta wyszło mniej więcej tyle samo pieniędzy. Wtedy nie będzie tego, co było w kasach chorych, że jeden region stać było na świetne leczenie, a drugi – nie – wyjaśnia Eugeniusz Muszyc, szef podlaskiej Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i członek zespołu profesora Religi. Według niego na przyłączeniu do Warszawy przede wszystkim skorzystają pacjenci z Podlasia.
– Będą mieli lepszy dostęp do warszawskich renomowanych instytutów. Poza tym podlaskie szpitale dostaną więcej pieniędzy, bo będzie to średnia podlasko-mazowiecka, a nie tylko podlaska – przekonuje Muszyc.
Więcej: Kurier Poranny - Chcą nas łączyć z Warszawą

Gazeta Wyborcza - W Tykocinie nie będzie wystawy "Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat..."
W tykocińskim muzeum spotkali się wczoraj mieszkańcy Podlasia, w czasie wojny ratujący Żydów. Przyjechali na wernisaż wystawy o ofiarności Polaków podczas okupacji. Ostatecznie jednak wystawy nie otwarto
Wystawę "Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat..." przygotował białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. W ostatniej chwili wycofał się z prezentacji. Powód? Ewa Wroczyńska, szefowa Muzeum w Tykocinie, bez wiedzy IPN zdjęła fragment ekspozycji. Na to z kolei nie zgodził się IPN i zdecydował o wycofaniu całej wystawy jeszcze przed jej otwarciem.
O co poszło?
Wystawa (w sierpniu ub. r. prezentowana w Białymstoku w ramach obchodów 60-lecia powstania w getcie żydowskim) opowiada o mieszkańcach Białostocczyzny, pomagających ludności żydowskiej w czasie wojny. Składają się na nią m.in.: fotografie ocalonych Żydów, relacje spisane po wojnie, historie Polaków ratujących swoich sąsiadów. Wystawa prezentuje też tło historyczne, m.in.: sytuację Żydów w okupowanej Polsce, getto białostockie, jak też zajścia antyżydowskie, do jakich doszło w Łomżyńskiem latem 1941 roku. I właśnie panel poświęcony takim zajściom oraz fotografię, na której Żydzi w 1941 roku demontują pomniki Lenina i Stalina przed pałacem Branickich - zdjęła z wystawy Ewa Wroczyńska.
wiecej: W Tykocinie nie będzie wystawy "Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat..."

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę