Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

„Pamiętam dawne święta białe, śnieżyste, czyste i nieśmiałe...”

Szóstą łomżyńską kolędę na Boże Narodzenie stworzyli od A do Z artyści z Łomży. Oto prawdziwa sztafeta pokoleń. W tym roku śpiewają o asocjacjach śniegu ze świętami i ich sensie: 13-letnia Ula Sulkowska z PG nr 6 i 14-letni Franek Przybylski z Gimnazjum Katolickiego. Zrobią to z talentem i wdziękiem do tekstu i melodii autora, który byłże w wieku wychowanków Bernarda Karwowskiego 40 lat temu. Muzykę zgodzili się zaaranżować: Mariusz Brzostowski, poeta, kompozytor, wokalista i gitarzysta The BL Blues Band, oraz też o blisko 40 lat odeń młodszy pianista Jacek Malinowski z III LO w Łomży. Ta współpraca nie narodziłaby się bez 15-latka z III LO Rafała Korytkowskiego, użyczającego głosu jak z niebios we wstępie, który w ekspresowym tempie połączył obu muzyków.Fragmenty tekstu i zarysy melodii zaproponował im w niedzielę wieczorem dziennikarz 4lomza.pl Mirosław R. Derewońko. Aranżacja w poniedziałek do wieczora: Brzostowski i Malinowski. Próby w Restauracji Na Farnej nagrywał Sławomir Dubowski: najpierw muzyków, a potem wokalistów do północy w swym studio. We wtorek w południe kolędnicy przenieśli się na scenę Szkół Katolickich, gdzie przyjął ich gościnnie kierownik Karol Śliwowski. Na plan dojechali autobusem uczniowie SP 7, dzięki życzliwości dyrektora MPK Janusza Nowakowskiego. Tam na tle rozgwieżdżonego nieba operator Artur Szczubełek nagrywał korowód ludzi, szukających szopki w Betlejem poprzez czasy, epoki i kontynenty: od Anioła Gabriela, Maryi z Dzieciątkiem i Józefa, po trzech królów i pasterzy z pastereczkami, szlachtą staropolską, inteligencją XIX wieku po ludzi z wieku XXI. Wyobrażenia o cudzie w Betlejem mogli mieć różne, tak jak szopki sfilmowane w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica. Środa, czwartek i piątek to pokonywanie trudu montażu dźwięków i obrazów, aby zdążyć na sobotę wigilii Bożego Narodzenia A.D. 2016. Szczere podziękowania za przygotowanie uczniów w strojach z epok i opiekę mogą przyjąć: siostra Elżbieta Piętka, Piotr Zduńczyk, Artur Żbikowski, Katarzyna Łebkowska i Katarzyna Bartoszewicz. Pomagała nam od początku dyrektor „Siódemki” Iwona Erynk – Cichowicz i wicedyrektor „Staszicówki” Justyna Brzóska. Ponadto spotkania ekipy kolędy z wiarą wspierali: producent polskich majonezów i sosów Zakłady Spożywcze Bona i prezes Leszek Krzyżkowiak, Andrzej Wszeborowski, Wojciech Bąkowski, Roman Engler, Pani Jadwiga i Tadeusz Serafin. Za poradę i pomoc dziękujemy chórmistrzyni Studia Wokalnego eMDeK Magdzie Sinoff i komponującemu gitarzyście I LO Erykowi Mroczko. - Mało kto tydzień temu wierzył, że w takim tempie zrealizujemy kolędę. Aha – wierzył Maciej Urban, spontaniczny 18-latek z Warszawy i zdolny pianista, gotów przybyć nam na pomoc. Życzymy Państwu radosnego Bożego Narodzenia Roku Pańskiego 2016. - kończy podzięki w wigiljiny ranek wdzięczny Mirosław R. Derewońko, że aż tyle osób pomogło mu w zaśpiewaniu, zagraniu, zilustrowaniu tekstów, jakie drukujemy poniżej.

Łomżyńska kolęda na święta Anno Domini 2016
(słowa i melodia Mirosław R. Derewońko)
„Dobra nowina o Chrystusie to dobra nowina o człowieku”. Przez lata, stulecia, tysiąclecia wędruje z nami od narodzin aż po kres. Boże Narodzenie - skromna szopka, korowody ludzi i narodów. Kultury, języki, epoki, kontynenty. Boże Narodzenie to miłość, jedność w rodzinie, nadzieja na pokój w Ojczyźnie... 
1
Zatrzymałam się na chwilę 
i przystanął przy mnie czas.                         
Znów kolędę zanuciły dzieci.    
Nad choinką w sercu miasta 
Milczy katedralny dzwon.                         
Słucha wigilijnej opowieści... 

2
Jaki piękny śnieg w Warszawie
na początku grudnia spadł,
a nad Narwią śniegu ani śladu.
Rzeka niestrudzenie płynie.
Meandruje dziejów dal... 
Nurt ma wolny i nieskuty lodem.

Refren
Pamiętam dawne święta białe,
śnieżyste, czyste i nieśmiałe.
- Jak śnieg wygląda, zapomniałeś.
Na szczęście, na pocztówkach jest.

Na zdjęciach, kiedy bylem chłopcem,
wszędzie śnieżyste rosną kopce
jak mąka biała, cukier, z górki
na sankach na pazurki - bęc!

3.
„Obce rzeczy dobrze wiedzieć,
swoje - obowiązek” jest
i na co dzień, a zwłaszcza w te święta.
Gdy za małe są mównice, 
idą marsze w ulic mrok. 
Niech oczyszczą grzechów tajemnice.

4.
Zastanawiam się, że w święta
tak potrzeba śniegu nam.
Bardziej niż dobrego serca...? 
Mam nadzieję, że opłatkiem
białym jak najczystszy śnieg
zechcesz się podzielić z całym światem

5. 
Widzisz, jak Dzieciątko w żłóbku
płacze z głodu, zimna – ach!
Gwiazda, szopka, Boże Narodzenie:
Maria tuli, Józef patrzy,
Niemowlątko znosi ból...
Gorzkie słowa bolą jak kamienie.

6.
Błyszczą bombki na choince,
cieszy oczy lampek blask,
w naszym domu spokój, zapach lasu...
Kochasz matki czułe dłonie,
Ojca dobroć, dziadka wiek,
Babci uśmiech, srebrno-białe skronie...

Łomża 16. - 24. grudnia A.D. 2016


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę