Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

20 mln zł z UE na dotacje na założenie własnej firmy

Kolejnych 20 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 w Podlaskiem jest przeznaczonych na dotacje na założenie własnej firmy. Do 30 grudnia urząd marszałkowski szuka instytucji, które będą rozdzielać te dotacje w 2017 r.

Instytucje te będą wybrane w konkursie i to one będą przygotowywać przyszłych przedsiębiorców do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Na założenie firmy można będzie dostać ok. 23 tys. zł. Przewidziane jest także roczne wsparcie pomostowe do 1 tys. 750 zł brutto miesięcznie na ZUS i inne opłaty.

"Jedną z form przeciwdziałania bezrobociu w naszym regionie jest rozwój przedsiębiorczości i samozatrudnienia. Dlatego zarząd województwa uruchomił kolejny konkurs skierowany do podmiotów, które będą przyznawać wsparcie osobom chcącym założyć firmę" - podkreśla wicemarszałek województwa podlaskiego Anna Naszkiewicz. Wyjaśniła przy tym, że wyłonieni tzw. operatorzy tych dotacji będą także szkolić i doradzać przyszłym przedsiębiorcom jak prowadzić własny biznes, czy jak wdrażać w biznesie innowacyjne rozwiązania.

Konkurs prowadzi departament Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku. Dyrektor tego departamentu Elżbieta Romańczuk powiedziała, że dotacje na zakładanie własnej firmy zawsze cieszyły się i cieszą dużą popularnością. Przypomniała, że w latach 2007-2013 dzięki dotacjom z poprzedniego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) w Podlaskiem udzielono prawie 1200 dotacji oraz 80 pożyczek na ten cel.

Dotacja nie dla wszystkich
Z dotacji mogą korzystać osoby powyżej 30. roku życia, które są bez pracy, które nie prowadziły działalności gospodarczej w ciągu roku od momentu przystąpienia do projektu. Szczególnie preferowane są osoby po 50. roku życia, kobiety, osoby z niepełnosprawnością, długotrwale bezrobotni czy osoby o niskich kwalifikacjach - wyjaśniła Romańczuk.

Dyrektor departamentu EFS dodała, że ważnym elementem programu związanego z dotacjami jest tzw. forum wymiany doświadczeń dla przedsiębiorców. "Ścieżka dojścia do prężnie działającego własnego biznesu nie jest łatwa. Warto więc skorzystać z pomocy, jaką daje udział w projekcie" - dodała Romańczuk.

Łącznie w latach 2014-2020 w RPO w Podlaskiem na wsparcie działalności gospodarczej jest przeznaczonych 10 mln euro, z czego 8 mln zł na dotacje i 2 mln zł na pożyczki - poinformowała Elżbieta Romańczuk.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę