Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Łomżyński prokurator przewodniczył sądowi dyscyplinarnemu, przed którym sam odpowiadał

Jednego dnia staje przed sądem dyscyplinarnym jako obwiniony, kolejnego sam zasiada w fotelu przewodniczącego składu i sądzi innych prawników. Chodzi o łomżyńskiego prokuratora Jacka Cholewickiego, który niedawno został ukarany naganą za uchybienie godności prokuratora. Okazuje się, że mimo toczącego się postępowania w jego sprawie, został on wybrany na sędziego sądu, przed którym sam stawał.

O wszystkim wie Prokuratura Krajowa oraz jego bezpośredni przełożeni, ale nikt nie widzi w tym żadnego problemu. W podobnym tonie wypowiada się przedstawiciel Prokuratury Krajowej. Arkadiusz Jaraszek wyjaśnia, że prawo nie zabrania pełnienia funkcji sędziego dyscyplinarnego i jednoczesnego stawania przed sądem w charakterze obwinionego. Do momentu uprawomocnienie się orzeczenia, obwiniony traktowany jest jako niewinny.

Sprawy nie chce oceniać zastępca prokuratora regionalnego Bożena Kiszło. Dodaje jednak, że faktycznie prawo dopuszcza takie przypadki. Jedynie prawomocnie ukarany prokurator nie mógłby pełnić funkcji sędziego dyscyplinarnego.

Prokurator Jacek Cholewicki nie zgodził się na wypowiedź przed mikrofonem. Podczas krótkiej rozmowy telefonicznej powiedział, że rozważa odwołanie od nieprawomocnej nagany i dziwi go zainteresowanie mediów. Na pytanie, jak godził bycie podsądnym i sędzią, odpowiedział, że prawo mu tego nie zabraniało.

Jak informuje Prokuratura Krajowa, prokurator Jacek Cholewicki nie jest już sędzią sądu dyscyplinarnego, bo po zmianie prawa rozpisano nowe wybory i skrócono czteroletnią kadencję. W ostatnich nie wystartował. W czasie kadencji trzykrotnie zasiadał w fotelu sędziego. (rm/zmj)

Posłuchaj: Łomżyński prokurator przewodniczył sądowi dyscyplinarnemu, przed którym sam odpowiadał - relacja Ryszarda Minko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę