Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Tylko fajans...

Główne zdjęcie
fot. Grzegorz Gwizdon, MP-M Łomża

Jeszcze niedawno tzw. Włocławek był w prawie każdym polskim domu. Obecnie stanowi obiekt zainteresowania kolekcjonerów i coraz częściej trafia na wystawy. W Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego można oglądać ceramiczne, projektowane przez artystów i ręcznie malowane cudeńka. Na wystawie „Fajans zdobny z kolekcji rodzinnych” zaprezentowano używane powszechnie naczynia i przedmioty kuchenne, ale też młynki do kawy, zegary, lampy, żyrandole, misterne drobiazgi, a nawet gadżety reklamowe sprzed II wojny światowej.

fot. Grzegorz Gwizdon, MP-M Łomża
fot. Grzegorz Gwizdon, MP-M Łomża
fot. Grzegorz Gwizdon, MP-M Łomża
fot. Grzegorz Gwizdon, MP-M Łomża
fot. Grzegorz Gwizdon, MP-M Łomża
fot. Grzegorz Gwizdon, MP-M Łomża
fot. Grzegorz Gwizdon, MP-M Łomża
fot. Grzegorz Gwizdon, MP-M Łomża
fot. Grzegorz Gwizdon, MP-M Łomża
fot. Grzegorz Gwizdon, MP-M Łomża
fot. Grzegorz Gwizdon, MP-M Łomża
fot. Grzegorz Gwizdon, MP-M Łomża
fot. Grzegorz Gwizdon, MP-M Łomża
fot. Grzegorz Gwizdon, MP-M Łomża

Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów prywatnych, przede wszystkim z rodzinnej kolekcji Ewy, Kazimierza i Emila Cywińskich. 
– Kolekcja właściwie zaczęła się od przypadku, od kilku ładnych egzemplarzy znajdujących się w naszym rodzinnym domu – mówi kurator wystawy Emil Cywiński. – Później pojawiały się kolejne: prezenty, depozyty od kogoś kto nie miał miejsca, zdarzały się też zakupy. 
Kiedy zbiór zaczął się rozrastać i pojawiły się w nim unikalne okazy, w tym z okresu 20-lecia międzywojennego, państwo Cywińscy zdecydowali się na jego publiczne prezentacje, a łomżyńska wystawa jest największą i najpełniejszą z nich. Składają się na nią przede wszystkim przedmioty codziennego użytku oraz naczynia stołowe i kuchenne dekorowane motywami florystycznymi.
– Chciałem zaprezentować na tej wystawie możliwie najróżniejsze przedmioty wykonane z fajansu przez bardzo i mniej znane polskie wytwórnie – mówi Emil Cywiński. – Większość tych przedmiotów pochodzi z ostatnich 50 lat i z czasów świetności Włocławka, kiedy to punktem honoru każdej gospodyni domowej było co najmniej powieszenie takich talerzy w kuchni, albo postawienie tam takich przedmiotów.
– Są to wyroby fajansowe w większości z fabryk we Włocławku i Kole, ale też z innych wytwórni – dodaje kierownik galerii Karolina Skłodowska. – Towarzyszyły nam one przez wiele lat, bo i w latach 60., 70. i 80. Niestety w latach 90. te fabryki zamknęły swoje podwoje i dopiero teraz są reaktywowane. Ale zostały wspomnienia i przedmioty, których wzornictwo, kształty i formy były projektowane przez artystów plastyków, a i malarki też były wykwalifikowane. Każda dokładała więc coś od siebie, dlatego jest tu i echo sztuki ludowej, i echo natury, a przede wszystkim wyobraźnia i kunszt tych osób, które malowaniem się zajmowały. 
Wśród setek obiektów znajdujących się na wystawie są zarówno takie powodujące wśród zwiedzających okrzyki typu: „Mieliśmy w domu taki wazon!” albo „U babci wisiały na ścianie takie talerze”, ale też nietypowe i wiekowe, jak: tacka reklamująca kawę słodową „Cykorja” firmy Ferd. Bohm & Co., taca na bilon z reklamą kawy zbożowej „Bona”, obecnie znanej pod nazwą „Anatol”, zegar w kształcie kafla do pieca, wazon wyprodukowany z okazji otwarcia tamy na Wiśle we Włocławku czy fajansowy pojemnik wykonany przez wytwórnię ceramiki w Zambrowie.
– Kiedyś mieliśmy takie talerze czy inne przedmioty na co dzień i nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę jak są piękne i oryginalne – ocenia jeden ze zwiedzających. – W muzealnej sali patrzy się na nie zupełnie inaczej, dostrzega te subtelne kwiatowe czy abstrakcyjne wzory, nawiązania do ludowych motywów z Kujawskiego. I szczerze mówiąc to wątpię, by te naczynia które teraz kupujemy ktoś za kilkadziesiąt czy więcej lat chciał pokazywać na wystawie...

Wojciech Chamryk

240308092554.png

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę