piątek 02.04.2004
Kurier Poranny - Kasjerka winna, księgowa winna, a pani kurator... Gazeta Wyborcza - Pierwszy życiowy sprawdzian Gazeta Współczesna - Starosta się nie rozwodzi Gazeta Współczesna - Piątek happeningów
180 tysięcy złotych! Tyle pieniędzy zagarnęła w ciągu trzech lat z podlaskiego kuratorium oświaty kasjerka Ilona A. Jak było to możliwe? W kuratorium nie było właściwego nadzoru nad finansami, a kasjerka miała nieograniczone niemal możliwości działania – wynika z raportu specjalnej komisji, która przeprowadzała kontrolę w Kuratorium Oświaty w Białymstoku.
Kontrola inspektorów z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego trwała trzy tygodnie. Raport liczy 16 stron. Od wczoraj jest dostępny na stronach internetowych PUW. Od początku tej bulwersującej sprawy rodziły się pytania, jak to możliwe, by w ciągu ponad dwóch lat kasjerka kradła pieniądze z kuratoryjnej kasy i nikt tego nie zauważył. Dlaczego nie było właściwego nadzoru? Kto ponosi za to odpowiedzialność?
więcej: Kurier Poranny - Kasjerka winna, księgowa winna, a pani kurator...
Gazeta Wyborcza Pierwszy życiowy sprawdzian
Ponad 18 tysięcy podlaskich szóstoklasistów napisało wczoraj sprawdzian ze zdobytej w szkole podstawowej wiedzy. Sprawdzian jest obowiązkowy, ale jego wyniki nie będą miały wpływu na ocenę końcową na świadectwie. Jednak nieprzystąpienie do egzaminu jest równoznaczne z niezdaniem do następnej klasy. Uczniowie na napisanie sprawdzianu mieli godzinę. W tym czasie musieli się uporać z 20 pytaniami testowymi i 20 pytaniami opisowymi, czyli tzw. otwartymi. Sprawdzian ma skontrolować poziom ogólnej wiedzy uczniów, którą zdobywali przez sześć lat nauki w podstawówce. Ma też sprawdzić, jak dzieci radzą sobie z wykorzystywaniem zdobytych informacji w praktyce, czy nauczyły się logicznie i samodzielnie rozumować, oraz czy umieją czytać tekst ze zrozumieniem. Maksymalnie można zdobyć 40 punktów. Sprawdziany sprawdzą niezależni egzaminatorzy z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.
więcej: Gazeta Wyborcza - Pierwszy życiowy sprawdzian
Gazeta Współczesna Starosta się nie rozwodzi
Podlaski Urząd Wojewódzki w trybie pilnym będzie domagać się wyjaśnień od Jacka Boguckiego, starosty wysokomazowieckiego w sprawie zatrudniania jego żony na stanowisku dyrektora liceum w Czyżewie. Druga już opinia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wskazuje bowiem na to, że starosta łamie prawo.
O sprawie pisaliśmy w "GW” na początku marca. Żona starosty, Anna Bogucka, jest dyrektorem Zespołu Szkół Ogólnokształcących i zawodowych w Czyżewie. Szkoła ta podlega pod władze powiatu, a bezpośredni nadzór nad Anną Bogucką sprawuje Jacek Bogucki - jako starosta.
- Nie ja, tylko wicestarosta, bo to on nadzoruje oświatę w naszym powiecie - podkreślał Jacek Bogucki. - Kiedy przeprowadzaliśmy konkurs na dyrektora szkoły w Czyżewie, nie brałem udziału w głosowaniu, a mianowanie podpisał wicestarosta.
O mianowaniu dyrektora, jego odwołaniu, karach i nagrodach decyduje jednak nie wicestarosta, ale cały zarząd powiatu, czyli także starosta. Czy w takiej sytuacji możliwe jest obiektywne działanie władz?
więcej: Gazeta Współczesna - Starosta się nie rozwodzi
Gazeta Współczesna Piątek happeningów
Żywot iguany, lasy Madagaskaru, walki ptaków dziobem i pazurem oraz kilkanaście innych przyrodniczych filmów ściągnęły w czwartek do Goniądza tłum pasjonatów przyrody.
Festiwal im. Braci Wagów odbywa się co dwa lata. Dwie poprzednie edycje odbywały się w Wiźnie nad Narwią.
– Uznaliśmy, że czas na promocję Doliny Biebrzy i uroczego Goniądza. Filmowcy i przyrodnicy z całego świata też byli ciekawi dzikiej przyrody bagien biebrzańskich – powiedziała nam Aneta Zamojska, rzecznik prasowy festiwalu.
W czwartek widzowie obejrzeli aż 17 filmów. Przyrodniczy maraton trwał do późnych godzin nocnych. Piątek to dzień happeningowy. Już o godz. 7.30 rozpocznie się wycieczka ornitologiczna na szlak przelotów „Atlantyk – Syberia”. Po południu, o godz. 15.30 odbędzie się happening pn. „W obronie wszelkiego stworzenia”, zaś w godz. 16.30-19 trwać będzie mityng i spotkanie z pracownikami Biebrzańskiego Parku Narodowego w siedzibie BPN w Osowcu Twierdzy.
więcej: Gazeta Współczesna - Piątek happeningów