Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@
Wiadomość z www.radio.bialystok.pl

Kolejne ogniska ASF - zawinił człowiek

Wykryto dwa kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń, oba w woj. podlaskim - w gminie Wysokie Mazowieckie oraz gminie Zambrów. Główny Lekarz Weterynarii powiedział, że prawdopodobnie źródłem zarażenia świń w tych gospodarstwach jest handlarz prosiąt.

Ze wstępnych ustaleń dochodzenia epizootycznego (czyli masowego występowania na określonym terenie i w określonym czasie zachorowań zwierząt na chorobę zakaźną) wynika, że wysoce prawdopodobne jest powiązanie obu ognisk z wystąpieniem choroby w gospodarstwie położonym w gminie Choroszcz (7 ognisko ASF)" - poinformował w środę wieczorem GIW.

Nieoficjalnie - winien jest handlarz prosiąt z powiatu zambrowskiego
Jak nieoficjalnie dowiedziało się Polskie Radio Białystok, trop prowadzi do zidentyfikowanego już handlarza prosiętami z powiatu zambrowskiego. Sam nie posiada chlewni, ale miał oferować ostatnio do sprzedaży nawet kilkaset sztuk prosiąt i to po cenach tak atrakcyjnych, że mógł skłonić do zakupu wielu hodowców, którzy nie wnikali w pochodzenie trzody. Zwierzęta pochodzić mogły z gospodarstw z okolicy Hajnówki, gdzie chorobę stwierdzono wcześniej. 

Prawdopodobnie to nie koniec ASF
Wszystko wskazuje na to, że w miarę badania kolejnych próbek z chlewni w województwie podlaskim w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach mogą zostać odkryte kolejne ogniska tej choroby w gospodarstwach, do których zakupywano prosięta nie do końca udokumentowanego pochodzenia.

Ósme i dziewiąte ognisko ASF
Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce, tj. ósmego i dziewiątego od początku występowania ASF w Polsce (tj. od 17 lutego 2014 r.). Są to piąte i szóste ognisko stwierdzone w 2016 roku. ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych dnia 10 sierpnia 2016 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Ósme ognisko choroby stwierdzono w gospodarstwie położonym w gminie Wysokie Mazowieckie, w powiecie wysokomazowieckim, natomiast dziewiąte ognisko – w gminie Zambrów, w powiecie zambrowskim. Obydwa gospodarstwa położone są w obszarze zagrożonym, wyznaczonym przez wojewodę podlaskiego w związku z piątym ogniskiem ASF, w którym obowiązuje zakaz wyprowadzania świń z gospodarstw.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę