Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@
Wiadomość z www.radio.bialystok.pl

ABW wyjaśni jak doszło do zarażenia wirusem ASF w powiecie wysoko-mazowieckim

Lekkomyślność czy bioterroryzm - szczególny priorytet nadano zbadaniu w jaki sposób wirus afrykańskiego pomoru świń znalazł się w gospodarstwie w powiecie wysokomazowieckim. Główny Lekarz Weterynarii złożył zawiadomienie w tej sprawie do ABW i Prokuratora Generalnego.

Dotyczy ono podejrzenia popełnienia przestępstwa przez nieznane osoby poprzez zawleczenie wirusa ASF do gospodarstwa w Rębiszewie-Studziankach - mówi zastępca głównego lekarza weterynarii dr Krzysztof Jażdżewski.

Ponieważ służby weterynaryjne nie mają informacji, żeby do zarażonego gospodarstwa od 1 lipca były wprowadzone jakiekolwiek nowe zwierzęta, musi być brana pod uwagę także hipoteza umyślnego zarażenia - mówi dr Jażdżewski. 

Afrykański pomór świń w jednym z gospodarstw na pograniczu powiatów wysokomazowieckiego i zambrowskiego stwierdzono 1 sierpnia. Aby wygasić ognisko choroby, uśmiercono i spalono całe stado trzody chlewnej - prawie 550 sztuk. 
Na 10-kilometrowym obszarze zagrożonym, wyznaczonym wokół tego gospodarstwa, hodowanych jest jeszcze około 20 tys. świń.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę