Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 21 czerwca 2021 napisz DONOS@

Dzień Bociana obchodzimy

Żyjemy w królestwie bocianów. W Polsce bytuje około 50 tysięcy tych pięknych ptaków - czyli 1/4 ich światowej populacji. W Łomży i na terenie powiatu łomżyńskiego w ubiegłym roku naliczono ich grubo ponad 2 tysiące. Dzisiaj, 31 maja obchodzimy Dzień Bociana Białego. Święto ogłosiło Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody Pro Natura.

Inne kraje, często znacznie uboższe w bociany - Niemcy, Austria, Szwajcaria - obchodzą podobne święto, tymczasem w Polsce wciąż brakowało dnia, w którym ten piękny ptak zostałby oficjalnie uhonorowany - argumentują działacze Pro Natury. Dzień Bociana ogłoszono, by zwrócić uwagę na szczególne miejsce jakie ptak zajmuje w polskiej kulturze i krajobrazie, na jego zagrożenia i potrzebę ochrony.

W ubiegłym roku na całym świecie, także w okolicach Łomży, liczono bociany, a szczególnie bocianie gniazda i ile było w ich małych. Po kilkunastu dniach inwentaryzowania znaleziono 745 gniazd. W 545 były 1564 młode zdolne do wylotu bociany. Największe zagęszczenie bocianów zaobserwowano w gminie Wizna (205 młodych/100 km2), niewiele mniejsze w gm. Jedwabne (180) oraz gm. Przytuły (160). Najmniejsze zagęszczenie stwierdzono w gminie Zbójna (58) oraz Śniadowo (59 młodych bocianów na 100 km kw.).
210618123923.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę