Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 maja 2023 napisz DONOS@

Ostrołęckie konsorcjum od dziś wywozi śmieci z Łomży

Po trzech latach zmienia się firma zajmująca się wywozem śmieci z Łomży. Do tej pory robiła to łomżyńska firma „Błysk”, ale umowa z nią skończyła się wczoraj. - 30. czerwca 2016 r. miasto podpisało umowę w ramach której za odbiór i wywóz odpadów komunalnych z Łomży będzie odpowiadało konsorcjum dwóch firm z Ostrołęki: RDF Sp. z o.o. oraz MPK PURE HOME Sp. z o.o. Spółka Komandytowa – poinformował Grzegorz Daniluk z ratusza. Ostrołęckie konsorcjum wygrało miejski przetarg na wykonywanie tej usługi do końca tego roku. Ich oferta była niższa od oferty firmy „Błysk” o mniej niż 1%.

Od połowy 2013 roku wszystkie śmieci w Łomży należą do miasta, a mieszkańcy płacą tzw. podatek śmieciowy z którego pokrywane są koszty ich zebrania, wywozu i unieszkodliwienia w Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych, czyli w należącym do miasta  zakładzie w Czartorii koło Miastkowa. Na potrzeby przetargu miasto podzielono na dwie części w zależności od zabudowy: jednorodzinną i wielorodzinną. Przez trzy lata śmieci z obu części Łomży wywoziła firma „Błysk”, która wygrała już dwa miejskie przetargi na te usługi. Obecna umowa obowiązuje tylko do końca czerwca. I choć już kilka miesięcy temu prezydent miasta zapowiadał, że wywóz śmieci z Łomży będzie chciał zlecić powołanej do życia w ubiegłym roku miejskiej spółce śmieciowej ZGO, to jednak wprowadzenie do polskiego prawa zasady zleceń „in house” przeciąga się. Aby miasto od 1. lipca nie utonęło w śmieciach władze zdecydowały się na ogłoszenie przetargu na świadczenie tych usług, ale tylko na pół roku, w nadziei, że po tym czasie będzie już można powierzyć to zadanie miejskiej ZGO. W pierwszym przetargu złożone oferty trzech podmiotów przekraczały kwotę jaką na wywóz śmieci zabezpieczyło miało. W drugi wpłynęły po cztery oferty i jak przekazywał Łukasz Czech z ratusza - w obu zakresach zamówienia dwie najniższe oferty mieściły się w kwocie, jaką na te cele zamierzało przeznaczyć Miasto.
Najniższe oferty w obu częściach złożyło konsorcjum ostrołęckich firm RDF Sp. z o.o. (lider) i MPK PURE HOME Sp. z o.o. Spółka Komandytowa. W przypadku odbioru i transportu odpadów komunalnych z zabudowy jednorodzinnej konsorcjum chciało kwotę 239 tys. 783 zł, czyli o ok. 1 000 zł mniej niż firma „Błysk”. W przypadku blokowisk ostrołęcka oferta opiewa na 431 tys. 118 zł, i była niższa od łomżyńskiej o około 5 tys. zł.

Podwójnie płacimy za śmieci
Ciekawostką jest to, że MPK PURE HOME to następca spółki MPK z Ostrołęki, która pojawia się w łomżyńskiej „aferze śmieciowej”, za którą Urząd Marszałkowski w Białymstoku nałożył na Łomżę wielomilionowe kary. Wczoraj, gdy władze miasta podpisywały umowę na wywóz śmieci z ostrołęckim konsorcjum należące do Łomży Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej opłacało drugą ratę z pierwszej karty za śmieci. Kara wraz z odsetkami wynosi ponad 1,5 mln zł, a wczorajsza rata spłaty wyniosła 100 tysięcy złotych. Pierwsza kara za śmieci (druga - wyliczona na ponad 7 mln zł nie jest jeszcze prawomocna) ma być spłacana w ratach do połowy 2020 roku. Pierwsze 9 rat wynosi po0 100 tys. zł - na tę kwotę składa się nieco ponad 81 tys. zł opłaty i blisko 19 tys. zł odsetek, a ostatnia 10 rata płatna 30 czerwca 2020 roku będzie wynosiła 635 tys. 729 zł. To 515 985,12 zł jako reszta opłaty podwyższonej, i niemal 120 tys. zł odsetek.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę