Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Pogrzeb abp Olesia... z Miastkowa

Główne zdjęcie
Ks. Abp dr Marian Oleś

Dziś w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe arcybiskupa Mariana Oleśa. Arcybiskup Oleś urodził się w Miastkowie w diecezji łomżyńskiej. Przez 36 lat pracował w dyplomacji kościelnej. Był m.in. był Nuncjuszem Apostolskim w Kazachstanie, Kirgistanie, Tadżykistanie i Uzbekistanie. Arcybiskup Marian Oleś zmarł 24 maja w Warszawie, w siedemdziesiątym roku życia.


Arcybiskup Oleś urodził się w 1935 roku w Miastkowie nieopodal Łomży. Jego ojciec był leśniczym lasów państwowych. W 1940 roku wraz z rodziną został deportowany do Archangielska. Szkołę podstawową ukończył w Indiach, maturę robił w Anglii. Święcenia kapłańskie otrzymał w Rzymie w 1961 roku, sakrę biskupią z rąk papieża Jana Pawła II - 6 stycznia 1988 roku. Jego dewizą były słowa: "Fidelis et verax" (Wierny i prawdziwy).
Arcybiskup Oleś w dyplomacji kościelnej pracował 36 lat. Był sekretarzem nuncjatury w Ekwadorze, potem w Indonezji, radcą nuncjatury w Portugalii. W 1987 roku został mianowany arcybiskupem i pronuncjuszem w Iraku i Kuwejcie. Od kwietnia 1994 r. do grudnia 2001 roku abp Oleś był nuncjuszem apostolskim w Kazachstanie, Kirgistanie, Tadżykistanie i Uzbekistanie. Następnie został nuncjuszem w Słowenii i Macedonii. 1 maja 2002 roku zrezygnował z tego urzędu ze względów zdrowotnych.

Dzisiejszym uroczystościom pogrzebowym arcybiskupa Mariana Olesia przewodniczył będzie arcybiskup Józef Kowalczyk – Nuncjusz Apostolski w Polsce. Ciało abp Olesia spocznie na cmentarzu powązkowskim.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę