Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Podczas wymiany rur natrafiono na zabytkowe ruiny

Fragmenty fundamentów wieży XVII w kościoła odsłonięto w Łomży podczas wymiany rur ciepłowniczych. Kościół został wybudowany przez jezuitów, prowadzących w Łomży kolegium. Był tez miejscem posługi m.in. późniejszego świętego Andrzeja Boboli.

W XVIII w. przeszedł na kilkadziesiąt lat we władanie pijarów, a następnie przez władze carskie został przekazany parafii ewangelicko - augsburskiej. To w jego murach dokonał aktu konwersji późniejszy naczelnik państwa marszałek Józef Piłsudski.  

Istnienie w tym miejscu pozostałości, zburzonej przez wycofujących się w 1944 roku Niemców, świątyni było faktem znanym, jednak dla archeologów to rzadka okazja przeprowadzenia badań, fundamenty odsłaniane są bowiem tylko przy wymianie instalacji ciepłowniczej. Ostatnio w latach 70. ub.w.

Pozostałości kościoła zostaną prawdopodobnie znów zakopane, jednak historycy apelują o oznaczenie ich lokalizacji.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę