Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

Z RUP-u do CUP-u czyli restrukturyzacja na poczcie

Od 1 czerwca wchodzą zmiany w organizacji Poczty Polskiej – także tej w Łomży. Obok RUP – czyli Rejonowego Urzędu Poczty - pojawi się CUP czyli Centrum Usług Pocztowych. To ono przejmie gro usług związanych choćby z dostarczaniem listów. Później do CUP-ów mają dołączyć także inne „Centra, ale jak na razie nikt nie wie ilu dzisiejszych pocztowców znajdzie w nich pracę. Póki co do łomżyńskiego CUP-u przechodzi tylko 8 z 70 pracowników administracyjnych.

W Rejonowym Urzędzie Poczty w Łomży pracuje około 600 osób - co drugi z nich to listonosz. Pracownicy obawiają się, że restrukturyzacja firmy spowoduje zwolnienia. Jak podkreśla Krystyna Sobieska ze Związku Zawodowego Pracowników Łączności w Łomży - „najgorsze jest, że nikt nie wie jak będzie poczta wyglądała po restrukturyzacji”. Pierwszym etapem tej restrukturyzacji jest utworzenie Centrum Usług Pocztowych. Twór zaczyna działać od 1 czerwca i właśnie pracownicy zostali poinformowani, o tym kto z nich tam przechodzi, a kto zostaje. CUP-y przejmą w większości pracowników eksploatacyjnych – czytaj listonoszy, ale na pewno nie przejmą wszystkich pracowników administracyjnych poczty. W Łomży „skierowanie” do tutejszego CUP-u z obecnego RUP-u dostało tylko 8 osób, a wszystkich pracowników administracyjnych jest ok. 70.
Na razie nie wiadomo ilu pocztowców przejmą kolejne Centra. „W Centrum Usług Transportowych – raczej łomżanie pracować nie będą.” – mówi Sobieska. - „Do Centrum Usług Koncesjonowanych przejdzie raczej straż pocztowa, ale... czy z Łomży nie wiadomo”. Poczta Polska powołać ma jeszcze Centrum Usług Finansowych i Centrum Usług Sieci, ale nieznane są nie tylko ich struktura ale także to kiedy one powstaną.
Pocztowcy w Łomży z niepokojem czekają na kolejne decyzje odnośnie powołań kolejnych „Centrów” i przydziały pracy. Ich niepokój nasila także brak jak do tej pory pakietów socjalnych. Przed miesiącem w całym kraju – także w Łomży – pocztowcy przez kilka godzin pikietowali domagając się takiej osłony. Wywalczyli obietnicę, że pakiet zostanie podpisany do końca czerwca. Do tego czasu zawieszono wszelkie akcje protestacyjne, ale gdyby obietnica nie została dotrzymana zastrajkują nie tylko listonosze. Jak podkreśla Krystyna Sobieska „sytuacja jest skomplikowana, a napięcie wśród pracowników ogromne.”
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę