Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 23 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Zielona Łomża

Lipy, jesiony i m.in. jarząby - ponad tysiąc drzewek posadzili w tym roku w Łomży pracownicy Zieleni Miejskiej. Niemal co drugie zasadzone drzewko to lipa, ale obok nich sadzono także trochę rzadziej spotykane u nas dęby czerwone, klony srebrzyste i jarząby szwedzkie. Gdyby wszystkie drzewka miały okazję dorosnąć, po kilku latach Łomża mogłaby się stać zielonym miastem. Niestety już po kilku dniach „nieznany sprawca” przy ul. Spokojnej połamał kilkadziesiąt z nich.

Jarząb szwedzki w stanie naturalnym w Polsce występuje jedynie wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego od Kołobrzegu do Gdańska, klon srebrzysty taj jak i dąb czerwony pochodzi z Ameryki Północnej. W sumie drzewek tych trzech gatunków w Łomży posadzono w tym roku niemal ćwierć tysiąca. Poza nimi przybyło nam także jaworów, jesionów i jarząbów. Najwięcej jednak - bo pół tysiąca drzewek posadzonych drzewek to lipy drobnolistne. To drzewa wymarzone dla Łomży. Rosną praktycznie wszędzie, na stanowiskach słonecznych i półcienistych, mają ma małe wymagania glebowe, nie wymarzają i są odporne na suszę.
W sumie na zakup drzewek miasto wydało kilka tysięcy złotych. Najwięcej wydano na lipy i to nie tylko dla tego, że było ich najwięcej. Za jedną sadzonkę lipy płacono po 12 złotych, podczas gdy ceny pozostałych – za wyjątkiem jarząbów szwedzkich – 8 zł, i jesionów – 50 gr – wynosiły 3 zł. za sztukę.
Niestety nie wszystkie będą miały okazje dorosnąć i to za zwyczaj nie dlatego, że drzewka są złej jakości, ale za sprawą mieszkańców. Za każdym razem, gdy Zieleń Miejska drzewka posadzi, juz po kilku dniach znaczna część z nich jest połamana. Statystycznie szansę wyrosnąć na duże drzewo ma tylko co 10 z nich.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę