Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Jedenastu działaczy dawnej opozycji odznaczonych Krzyżami Wolności i Solidarności

Jedenaście osób, które w latach 80. ubiegłego wieku w różny sposób zaangażowane były w działalność opozycji antykomunistycznej w regionie, zostały uhonorowane w Białymstoku Krzyżami Wolności i Solidarności. Odznaczenia nadaje prezydent RP na wniosek prezesa IPN. Honorowani są nimi działacze opozycji demokratycznej, za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski.

Uhonorowani w Białymstoku, to przede wszystkim działacze NSZZ Solidarność z lat 80. "Osoby, które walczyły o naszą wolność, które zabiegały o naszą niepodległość i osoby, które uczyły nas solidarności" - mówiła o nich dyrektor oddziału IPN w Białymstoku Barbara Bojaryn-Kazberuk. 
Odznaczeni, to: Lech Feszler, Stanisław Horbacz, Sławomir Kirkuć, Wiktor Klatkowski, Stanisława Korolkiewicz, Walenty Olendzki, Antoni Stolarski, Klaudiusz Wesołek, Waldemar Zalewski oraz - pośmiertnie - Jerzy Korolkiewicz i Krzysztof Wasilewski. 
Krzyże Wolności i Solidarności przyznawane są od sierpnia 2010 r. Ustanowiono je przed 30. rocznicą Sierpnia'80 oraz powstania NSZZ "Solidarność", by uhonorować tych, którzy "w latach 1956-1989, nie zważając na represje i prześladowania, przeciwstawili się komunistycznej dyktaturze i stanęli w obronie podstawowych wartości".
To znak wdzięczności, odznaczenie, które wyraża wdzięczność wszystkich Polaków wobec tych ludzi, którzy przed 1989 rokiem "zdecydowali się powiedzieć "nie" komunistycznemu zniewoleniu" - mówił w czasie uroczystości prezes IPN dr Łukasz Kamiński.
Odznaczenie nawiązuje do Krzyża Niepodległości z 1930 r., ustanowionego z inicjatywy Aleksandry Piłsudskiej jako "wyraz wdzięczności II RP dla wszystkich tych, którzy walczyli o jej niepodległość". Oba odznaczenia mają podobny wzór, różnią się kolorystyką i napisami.
W imieniu wyróżnionych dziękował Lech Feszler, w przeszłości działacz Solidarności w Zambrowie, internowany w stanie wojennym, były burmistrz Zambrowa i senator Akcji Wyborczej Solidarność. "Połączyła nas idea Solidarności (...) Po prostu mieliśmy odrobinę odwagi i za tę odrobinę zostaliśmy nagrodzeni" - mówił.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę