Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 02 grudnia 2023 napisz DONOS@

225. rocznica Konstytucji 3 Maja

225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczczono w Łomży. Na placu Papieża Jana Pawła II przed pomnikiem Żołnierzy 33 Pułku Piechoty odbyła się odprawa pocztów sztandarowych, złożenie ślubowania przez strzelców Jednostki Strzeleckiej 1012. W uroczystościach uczestniczyło kilkaset osób - przedstawiciele samorządowych władz miasta, powiatu i województwa, posłowie, delegacje służb mundurowych, kombatanci, harcerze i mieszkańcy. Po niej wszyscy, przy dźwiękach pieśni patriotycznych w wykonaniu Łomżyńskiej Orkiestry Dętej, przeszli do Katedry, gdzie Mszę św. w intencji Ojczyzny sprawował ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski. - Konstytucja (3 Maja – dop. red.) nie ocaliła Polski przed dramatem rozbioru. W tym sensie jest dla nas nauką, która trwa do dzisiaj. To nie dokumenty i deklaracje, ale konkretne czyny i postawy wszystkich obywateli decydują o pomyślności narodu – mówił biskup.

Uroczystości 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja we wtorkowy ciepły poranek zebrały w Łomży kilkaset osób. Pierwszym elementem świętowania było ogłoszenie awansów i złożenie ślubowania przez 9 nowych członków Jednostki Strzeleckiej 1012 imienia 33 Pułku Piechoty Ziemi Łomżyńskiej. Dowódca jednostki wzywał strzelców do świadomego udziału w życiu publicznym i brania odpowiedzialności za losy Ojczyzny. Następnie były przemówienia reprezentantów władz. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, starosta Elżbieta Parzych, posłowie Bernadeta Krynicka i Lech Antoni Kołakowski oraz członek zarządu województwa podlaskiego Stefan Krajewski mówili o doniosłości Konstytucji 3 Maja, o jej znaczeniu w historii kraju, o mądrości i determinacji jej twórców. Prezydent Chrzanowski nazwał ją „swoistym testamentem” i dodawał, że dzisiaj po ponad dwóch stuleciach wciąż możemy wykorzystywać jej treści. Starosta Parzych wskazywała, że Konstytucja uczy nas, że „ceną wolności jest odpowiedzialność, a nagrodą wolność obywatelska”. Poseł Krynicka mówiła, że dziś nie możemy doprowadzić do nowej Targowicy. Poseł Kołakowski dodawał, że „wolność nie jest tylko przywilejem, ale jest i zadaniem”, a Stefan Krajewski życzył wszystkim zebranym udanego świętowania. 
Po przemówieniach delegacje złożyły kwiaty przed pomnikami Żołnierzy 33 Pułku Piechoty i papieża Jana Pawła II, po czym prowadzone przez Łomżyńską Orkiestrę Dętą pod batutą Waldemara Borusiewicza w pochodzie przeszli do Katedry, gdzie Mszy świętej w intencji Ojczyzny przewodniczył ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski. Wskazywał on, że 3 maja to w Polsce Święto Narodowe obchodzone w związku z uchwaleniem w 1791 roku - pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji tworzącej demokratyczny system w państwie, ale także święto kościelne - Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, upamiętniające śluby lwowskie króla Jana Kazimierza z 1656, który podczas potopu szwedzkiego powierzył Polskę opiece Matki Bożej.
Odnosząc się do znaczenia Konstytucji 3 Maja biskup Bronakowski mówił, że to „znak rozwoju myśli politycznej i zaczątki demokracji”, ale wskazywał także,  25 lat później nie było już Rzeczpospolitej i wzywał do refleksji jaka płynie dla nas z tej historii. Biskup mówił, że upadku I Rzeczpospolitej trzeba dopatrywać się w przyczynach moramlno-duchowych w osłabieniu i zaniku cnót ewangelicznych. 
- Polska, nasz drogi skarb, nie jest dana na stałe, nie jest dana bezwarunkowo – mówił dodając, że Polska potrzebuje świadomych i odważnych synów. - Współczesnej Polsce potrzeba nowoczesnego patriotyzmu. Potrzeba patriotyzmu kierującego wzrok Polaków ku przyszłości narodu i państwa. Patriotyzmu stawiającego przez obywatelami ważne pytania o uszanowanie wspólnego dobra. Patriotyzmu gospodarczego, patriotyzmu o wymiarze religijnym, społecznym i politycznym – mówił biskup Bronakowski dodając, że „wszyscy mamy obowiązki wobec naszej umiłowanej ojczyzny”. -  Często dokonujmy zatem rachunku sumienia. Pytajmy jak pytał prof. Adam Chętnik czy to co czynię jest dobre dla Polski – prosił w homilii biskup Bronakowski. 

Dziś jeszcze w ramach obchodów 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbędzie się w Łomży „Muzyczna Majówka”. To koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego o 18:30 w łomżyńskim ratuszu. Z recitalem wystąpi sopranistka Ewa Tracz, a filharmoników poprowadzi Jose Luis Castillo. W programie muzyka polska, hiszpańska i meksykańska.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę