Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Strajk: PKS-ami w czwartek nie pojedziesz

Główne zdjęcie
Władysław Lach (II plan)
z-ca dyr. PKS w Łomży
Henryk Jurkowski (I plan)
zwalniany z pracy związkowiec

Związkowcy z łomżyńskiego PKS-u ogłosili strajk. W czwartek od rana – od godz. 4.00 – na kursowe trasy nie wyjedzie żaden autobus łomżyńskiego przewoźnika. Strajk obejmie zakłady w Łomży, Kolnie i Grajewie. Tak dramatyczne zaostrzenie protestu pracowników PKS-u jest ich reakcja na przesłaną do związków zawodowych informacji o zamiarze zwolnienia z pracy Henryka Jurkowskiego – szefa Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Łomży i szefa Komitetu Protestacyjno-Strajkowego trzech przeciwstawiających się prywatyzacji PKS-ów w Łomży, Zambrowie i Siemiatyczach.

W środę od rana w siedzibie łomżyńskiego PKS spotkało się 30 związkowców z Łomży, Zambrowa i Siemiatycz. Przyjechali tu by wyrazić swój protest przeciwko zamiarowi zwolnienia Henryka Jurkowskiego. Wszyscy jednym głosem mówili, że to próba wywierania presji na związkowców przed finałem prywatyzacji przedsiębiorstw, na którą związkowcy nie chcą się zgodzić.
Eugeniusz Ochryciuk, zarządca PKS Łomża, który wysłał pismo w sprawie Jurkowskiego do związków dziś w pracy był nieobecny. Zastępujący go Władysław Lach podkreślał, że zamiar zwolnienia, to nie zwolnienie. Dodawał także, że inaczej kierownictwo PKS-ów nie może postąpić, bo Jurkowski złamał prawo – jest na to wyrok sądowy. Związkowcy w odpowiedzi na ten zarzut pokazali postanowienie Sądu Okręgowego w Łomży z kwietnia, w którym sąd na wniosek prokuratury sprawę sfałszowania dokumentów umorzył. Jak wyjaśnia Jurkowski chodziło o to, że przez pomyłkę w jednym z dokumentów wpisał jako Skarbnika Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” wpisał osobę, która formalnie na skarbnikiem nie została wybrana. Związkowiec ten prowadził natomiast księgowość w Komisji i odpowiadał za związkową kasę.

W południe dyrektor Lach, po skontaktowaniu się m.in. z przedstawicielami wojewody stwierdził, że nie wycofa pisma informującego o zamiarze zwolnienia z pracy Jurkowskiego, i że teraz decyzja należy do związkowców. Ci po krótkiej naradzie ogłosili, że jutro od 4 rano z zajezdni PKS w Łomży, Kolnie i Grajewie nie wyjedzie żaden autobus PKS. Obecni związkowcy z Zambrowa i Siemiatycz poprali kolegów z Łomży zadeklarowali gotowość przystąpienia do strajku w najbliższych dniach.
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę