Niedziela Palmowa w Zbójnej
Jak co roku korowód z wielkanocnymi palmami przeszedł w Niedzielę Palmową przez Zbójną. – Najważniejsze, że nie pada śnieg czy deszcz, a takiego wiatru jak dzisiaj to nasze palmy się nie boją! – żartowali jego uczestnicy. Wcześniej w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się kiermasz, podczas którego ogłoszono wyniki 18. gminnego konkursu „Rozmaitości wielkanocne”. W konkursie wzięło udział ponad 400 osób, od przedszkolaków do osób dorosłych, w tym często całe rodziny. – Mam wielką satysfakcję, bo ludzie chcą w tym uczestniczyć! – podkreśla Zenon Białobrzeski, wójt gminy Zbójna. – To piękne, kolorowe święto, a radość coraz większa, bo wiosna już blisko!
Tegoroczna edycja konkursu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem,dlatego wpłynęło nań aż 215 prac wykonanych przez 418 osób. Palmy indywidualne oraz klasowe, bukiety, wycinanki, pisanki i kierce oceniała komisja w składzie: kierownik skansenu w Nowogrodzie Urszula Kuczyńska, Paulina Hoffman z Muzeum Kultury Kurpiowskiej, kierownik Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle Adam Bakuła oraz specjalista do spraw folkloru Teresa Pardo. Podkreślająca wysoki poziom prac, poszanowanie tradycji i wysoki poziom artystyczny palm oraz wycinanek komisja nie żałowała nagród i wyróżnień, doceniając zarówno starania indywidualne, jak też zespołowe: w rodzinach, kołach regionalnych i klasach.
– Przygotowaliśmy wspólnie całą klasą taką większą palmę i zajęliśmy pierwsze miejsce! – mówi Wojtek, uczeń VI klasy szkoły podstawowej w Dobrym Lesie. – Dwa lata temu też zajęliśmy pierwsze miejsce, a rok temu byliśmy drudzy.
– My naszą palmę zrobiliśmy w jeden dzień i zajęliśmy drugie miejsce! – dodaje o rok młodszy Mateusz z tej samej szkoły. – W klasie jest nas dziewięciu, każdy coś robił, ale najtrudniejsze było robienie tych kwiatków na palmie, bo ma aż 2,5 metra długości.
Zachwytu prezentowanymi na wystawie, nierzadko gigantycznymi, palmami, bogato zdobionymi pisankami czy misternymi wycinankami nie kryli liczni goście, wśród których byli też wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, członek zarządu województwa podlaskiego Stefan Krajewski, wiceprzewodniczący sejmiku Mieczysław Bagiński czy starosta łomżyński Elżbieta Parzych.
– Nasze tradycje łączą pokolenia, bo w tych konkursach biorą udział dzieci, młodzież i dorośli – zauważa Elżbieta Parzych. – Kultywowanie tradycji kurpiowskich też jest bardzo ważne, bo dużo zwyczajów już zanika, a w naszej gminie Zbójna już od wielu lat w Niedzielę Palmową mamy te rozmaitości wielkanocne – jest to potrzebne dla samych mieszkańców gminy i powiatu, jak również dla osób z zewnątrz, będąc świetną promocją regionu.
Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród mieszkańcy Zbójnej i goście sprawnie uformowali barwny korowód, który wyruszył z Gminnego Ośrodka Kultury do kościoła pw św. Wincentego a' Paulo, w którym odprawiono uroczystą mszę świętą z procesją z palmami w roli głównej.
– Poziom konkursu jest coraz wyższy – ocenia dyrektor GOK Renata Krajewska. – Z udziałem dzieci i młodzieży jest różnie: ci, co mają zaszczepioną w domu chęć robienia takich rzeczy, czy też mają taką pasję, tworzą też poza zajęciami szkolnymi i nawet już po ukończeniu gimnazjum też oddają prace na konkurs. Cieszy nas również udział całych rodzin i generalnie coraz większe zainteresowanie konkursem.
– W tym roku dopisali nam też goście, w tym pan wojewoda i pan marszałek, pani starosta i wielu, wielu innych znamienitych gości – dodaje wójt Zenon Białobrzeski. – Sądzę więc, że ta impreza będzie się rozwijała i jeszcze za 100 lat będziemy mieli „Rozmaitości wielkanocne” w Zbójnej!
Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk