Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 11 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Ekolodzy inwentaryzują Dolinę Rospudy

Działacze Greenpeace, największej organizacji ekologicznej na świecie, nie ustają w udowadnianiu, że Via Baltica powinna ominąć tereny najcenniejsze przyrodniczo. Od kilku miesięcy walczą w obronie Doliny Rospudy, przez którą GDDKiA chce poprowadzić obwodnicę Augustowa mająca w przyszłości stać się odcinkiem Via Baltica. Po kilku akcjach i intensywnej pracy lobbyingowo-medialnej udało się osiągnąć porozumienie z władzami lokalnymi w sprawie przeprowadzenia inwentaryzacji Doliny Rospudy. Właśnie rozpoczyna się drugi w tym roku obóz w ramach którego spisywane będzie wszystko co tu żyje i co może zginąć gdy pojadą tędy samochody.

Głównym celem projektu ma być sprawdzenie aktualnych wartości przyrodniczych Doliny Rospudy. Przez tydzień studenci - głównie biologii, aktywiści Greenpeace i naukowcy z całej Polski będą badać, mierzyć, liczyć i katalogować wszystko co rośnie, chodzi, lata, pełza i pływa w tamtym rejonie. W ten sposób Greenpeace chce udokumentować istnienie bogatej i różnorodnej fauny i flory, które są poważnie zagrożone planami budowy trasy Via Baltica.
„Zakładamy, iż wykazanie większej ilości danych na temat gatunków z załączników unijnych dyrektyw dotyczących ochrony przyrody będzie dowodem na większą kolizję planowanej inwestycji z siecią NATURA 2000. Zgromadzone przez nas dane posłużą jako argumenty w trakcie dyskusji z organami odpowiedzialnymi za realizacje i finansowanie planowanej inwestycji zagrażającej dolinie Rospudy i Puszczy Augustowskiej” - podają ekolodzy. Dodają także, że wyniki inwentaryzacji zostaną dostarczone Komisji Europejskiej, która ma w głównej mierze finansować inwestycję. Ponadto zgromadzone dane pozwolą zweryfikować i uzupełnić przygotowywany obecnie przez GDDKIA Raport o oddziaływaniu na środowisko dla planowanego odcinka drogi, który ma przebiegać przez Dolinę Rospudy.

Greenpeace oczekuje na chetnych gotowych pomóc w badaniach przyrodniczych. Organizacja poszukuje zwłaszcza geobotaników, ichtiologów, chiropterologów (specjalistów od nietoperzy) oraz specjalistów od mchów i porostów.

Więcej na temat kampanii oraz Doliny Rospudy dowiesz się na stronach:
www.rospuda.most.org.pl
www.greenpeace.pl
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę