Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

IPN po raz ósmy uhonoruje „Świadków Historii”

Główne zdjęcie
(fot. IPN o. Białystok)

Białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej po raz ósmy uhonoruje tych, którzy w różnych swoich działaniach propagują najnowszą historię Polski. Rozpoczęła się kolejna edycja tej nagrody. Kandydatury można zgłaszać do końca marca. Nagroda jest przyznawana osobom z województw podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego (od roku), które na co dzień popularyzują wiedzę o historii Polski po 1939 roku oraz wspierają działalność edukacyjną, wydawniczą i naukową w tym zakresie.

Rzecznik IPN w Białymstoku Tomasz Danilecki powiedział PAP, że Instytut od kilku lat obserwuje, że do konkursu zgłaszani są młodzi miłośnicy historii, którzy swoją pasją potrafią fascynować i zarażać innych.
"Bardzo się cieszymy, że takich osób jest całkiem sporo. Rzadziej natomiast zgłaszane są osoby w podeszłym wieku - +Świadkowie Historii+ w sensie dosłownym. To naturalny skutek upływającego czasu. Ale nie chcielibyśmy zapominać o osobach, które opowiadały o prawdziwej historii Polski wtedy, kiedy wiązało się to z konkretnym ryzykiem szykan i represji ze strony komunistycznej władzy - np. o odważnych nauczycielach historii. Dlatego co roku staramy się także uhonorować choć jedną osobę pośmiertnie. Chcielibyśmy, aby pamiętali o tym także zgłaszający" - podkreślił Tomasz Danilecki.
Tytułami "Świadek Historii" nagradzane są zarówno osoby indywidualne jak i stowarzyszenia czy instytucje. Nagrody przyznaje kapituła, na czele której stoi prezes IPN. Wnioski o nagrody mogą zgłaszać osoby, organizacje społeczne. Uhonorowanym można zostać tylko raz.
"Świadek historii" to nagroda zainicjowana w 2009 r. IPN w Białymstoku jako lokalna odmiana ogólnopolskiej nagrody IPN "Kustosz pamięci narodowej. Przyznają ją także m.in. oddziały IPN w Krakowie i Poznaniu i Rzeszowie.
W poprzednich latach nagrodami "Świadek historii" uhonorowano w Białymstoku m.in. metropolitę białostockiego abpa Edwarda Ozorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego (pośmiertnie, zginął w katastrofie smoleńskiej), ks. Stanisława Wysockiego - prezesa Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. oraz Danutę i Zbigniewa Kaszlejów - badaczy dziejów podziemia niepodległościowego na Suwalszczyźnie, którzy również zabiegają o wyjaśnienie obławy augustowskiej. Nagrodzeni byli również m.in. pierwszy przewodniczący NSZZ "Solidarność" w Białymstoku Stanisław Marczuk oraz prezes Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź.
Dotychczas przyznano łącznie 64 nagrody; wśród uhonorowanych są też szkoły. IPN zapowiada, że w roku 2016 r. będzie przyznanych nie więcej niż sześć nagród.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę