Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 10 maja 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Liczenie łosi w Biebrzańskim Parku Narodowym

Główne zdjęcie
Liczenie zwierząt w BPN (fot. archiwum)

Pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego, leśnicy,studenci oraz wolontariusze sprawdzają ile łosi żyje w Biebrzańskim Parku Narodowym. Kilka dni potrwa liczenie tych zwierząt, które właśnie się rozpoczyna. Łosie są liczone metodą tzw. cichych pędzeń.

Obserwatorzy maszerują po lesie z trzech stron - w pewnych odległościach od siebie. Z czwartej idzie nagonka. W specjalnych kartach wpisują te łosie, które pojawią się w zasięgu ich wzroku. Opisują liczbę, wiek i kondycję.
Wyniki porównuje się z danymi z poprzednich lat. Taka wiedza potrzebna jest by np. planować ochronę czy zarządzać daną populacją. Można też dodatkowo planować inne działania, np. podnoszące bezpieczeństwo na drogach w miejscach, gdzie łosi jest sporo i dochodzi do wypadków z ich udziałem. 
Akcja liczenia łosi odbędzie się w Biebrzańskim Parku Narodowym. Równocześnie leśnicy przeprowadzą liczenie na terenach administrowanych przez Nadleśnictwa Knyszyn i Rajgród.
Łoś to największe zwierzę w dolinie Biebrzy. Przez większość roku przebywają na bagnach. Jednak późną jesienią wędrują do lasu, bo w nim łatwiej przetrwać zimę. Ocenia się, że na terenie parku żyje około 600 łosi, drugie tyle w sąsiedniej Puszczy Augustowskiej. Są pod ochroną. Dolina Biebrzy to ich europejska ostoja. 
Od 2001 roku obowiązuje moratorium, czyli zakaz polowania na łosie. W 2012 roku minister środowiska utrzymał je bezterminowo. Z danych Ministerstwa Środowiska wynika, że w Polsce jest ok. 16 tys. łosi. Naukowcy uważają, że wyniki na pewno są obarczone błędem, bo tą metodą nie da się dokładnie policzyć tych zwierząt.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę