poniedziałek, 20 stycznia 2020 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Liczenie łosi w Biebrzańskim Parku Narodowym

Pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego, leśnicy,studenci oraz wolontariusze sprawdzają ile łosi żyje w Biebrzańskim Parku Narodowym. Kilka dni potrwa liczenie tych zwierząt, które właśnie się rozpoczyna. Łosie są liczone metodą tzw. cichych pędzeń.

Liczenie zwierząt w BPN (fot. archiwum)
Liczenie zwierząt w BPN (fot. archiwum)

Obserwatorzy maszerują po lesie z trzech stron - w pewnych odległościach od siebie. Z czwartej idzie nagonka. W specjalnych kartach wpisują te łosie, które pojawią się w zasięgu ich wzroku. Opisują liczbę, wiek i kondycję.
Wyniki porównuje się z danymi z poprzednich lat. Taka wiedza potrzebna jest by np. planować ochronę czy zarządzać daną populacją. Można też dodatkowo planować inne działania, np. podnoszące bezpieczeństwo na drogach w miejscach, gdzie łosi jest sporo i dochodzi do wypadków z ich udziałem. 
Akcja liczenia łosi odbędzie się w Biebrzańskim Parku Narodowym. Równocześnie leśnicy przeprowadzą liczenie na terenach administrowanych przez Nadleśnictwa Knyszyn i Rajgród.
Łoś to największe zwierzę w dolinie Biebrzy. Przez większość roku przebywają na bagnach. Jednak późną jesienią wędrują do lasu, bo w nim łatwiej przetrwać zimę. Ocenia się, że na terenie parku żyje około 600 łosi, drugie tyle w sąsiedniej Puszczy Augustowskiej. Są pod ochroną. Dolina Biebrzy to ich europejska ostoja. 
Od 2001 roku obowiązuje moratorium, czyli zakaz polowania na łosie. W 2012 roku minister środowiska utrzymał je bezterminowo. Z danych Ministerstwa Środowiska wynika, że w Polsce jest ok. 16 tys. łosi. Naukowcy uważają, że wyniki na pewno są obarczone błędem, bo tą metodą nie da się dokładnie policzyć tych zwierząt.

200114015929.gif

 
180410021817.gif
190904015236.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę