Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 21 czerwca 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Dla jednych to półmetek, dla innych początek maturalnych zmagań

- dziś egzamin z języka polskiego według starych zasad. Uśmiechnięci wychodzili dziś ze szkół maturzyści, którzy zdawali tak zwaną starą maturą. Na egzaminie z języka polskiego musieli wybrać jeden z czterech tematów: Pierwszy - to cytat Fiodora Dostojewskiego "Cierpienie i ból są nieodłączne od rozległej świadomości i głębokiego serca". Rozważania o przyczynach i istocie ludzkiego bólu oraz egzystencji cierpiących bohaterów w trzech wybranych utworach literackich. Drugi - Literackie wizerunki kobiet. Skonfrontuj postawy trzech bohaterek, zwracając uwagę na sposób ich kreacji i funkcję w świecie przedstawionym utworu. Trzeci temat - to analiza tekstu Anny Pawełczyńskiej "Przeszłość jest dziś ..." i pisanie własnego tekstu na jeden z podanych tematów, a czwarty - to analiza porównawcza fraszki Jana Kochanowskiego "Do gór i lasów" i wiersza Czesława Miłosza "Oczy" lub analiza i interpretacja tego wiersza. Największą popularnością cieszył się temat pierwszy i analiza tekstu publicystycznego.

Na Podlasiu egzamin maturalny według starych zasad zdaje w sumie blisko 7,5 tysiąca uczniów - absolwenci pięcioletnich techników i szkół dla dorosłych. Jutro maturzyści będą zdawać egzamin z drugiego - wybranego przedmiotu. Na Podlasiu najwięcej osób zdecydowało się na matematykę - ponad 4 tysiące i geografię - ponad półtora tysiąca. Wśród języków obcych najpopularniejszy jest angielski i rosyjski. Po egzaminach pisemnych absolwentów czekają jeszcze egzaminy ustne. A stara matura - równolegle z nową - będzie odbywać się w szkołach dla młodzieży - najpóźniej do 2007 roku, a w szkołach dla dorosłych - do 2011.
210618123923.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę