Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 23 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Wiadomości Łomżyńskie już są

Główne zdjęcie
Okładka Wiadomości Łomżyńskich nr 2

Z maszyn drukarskich zszedł drugi numer "Wiadomości Łomżyńskich". To kwartalnik wydawany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Drugi numer czasopisma ukazał się z lekkim opóźnieniem, ale za to jest bardziej aktualny. W chwili gdy materiał oddawany był do drukarni zmarł papież, naczelny „Wiadomości” Wawrzyniec Kłosiński postanowił opóźnić druk by w tym numerze kwartalnika przedstawić obszerną relację z tego jak Łomża żegnała Jana Pawła II.

To właśnie te relację stanowią znaczna część 64. stronicowej gazety. Opisano nie tylko jak łomżanie żegnali Ojca Świętego, ale także jak go w Łomży witano i przyjmowano przez 14 latu. Materiał ubogaca dziesiątki zdjęć zarówno z czerwca 1991, jak i tych z pierwszych dni kwietnia 2005 roku, gdy łomżanie jednoczyli się by pożegnać Papieża.

W kwartalniku znajdują się także publikacje historyczne. Redakcja wraca do tematu: „Tajemnica Domu: Nowogrodzka 5”. Piórem redaktorów Danuty i Aleksandra Wroniszewskich przybliżane są bestialskie zbrodnie jakich tu dopuszczali się „utrwalacze władzy ludowej”. To właśnie w tym domu funkcjonariusze UB w pierwszych powojennych latach katowali i mordowali „wrogów ludu” czyli żołnierzy Armii Krajowej.
W „Wiadomościach Łomżyńskich” jest także artykuł dr Krzysztofa Sychowicza z Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Łomżyńska awersja do „przyjaciół””. Historyk opisuje w nim jak Polacy stawiali opór sowieckiemu okupantowi od pierwszych dni jego pobytu na Ziemi Łomżyńskiej.

Drugi numer kwartalnika dostępny jest w kioskach i sklepach, w których można kupić prasę oraz w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej przy ul. Polowej w Łomży.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę