Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 maja 2021 napisz DONOS@

Oszukują z paliwem

Co szósty dystrybutor paliwa skontrolowany przez Inspekcję Handlową nieprawidłowo wskazywał ilość tankowanego paliwa. Jak podkreśla Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nieprawidłowe wskazania sięgały nawet do ponad 7 procent na niekorzyść konsumentów. - Oznacza to, że kierowcy tankowali mniej paliwa niż wynikałoby ze wskazań urządzenia - czytamy w najnowszym komunikacie UOKiK.

Kontrole przeprowadziła Inspekcja Handlowa. W okresie od marca do wrześnian ubiegłego roku jej kontrolerzy sprawdzili 243 odmierzacze paliw na 80 stacjach. UOKiK nie podaje adresów skontrolowanych stacji paliw, ale jedynie ile dystrybutorów skontrolowano w poszczególnych województwach. W województwie podlaskim było ich 8 na 4 stacjach, a np. w woj. świętokrzyskim 46 na 3 stacjach. 
- Kontrola została przeprowadzona na terenie całego kraju, a przedsiębiorcy zostali wytypowani losowo – czytamy w komunikacie UOKiK.
W trakcie kontroli zakwestionowano 57 odmierzaczy, ale błędne wskazanie ilości tankowanego paliwa dotyczyły 40 urządzeń, czyli 16,4 proc. skontrolowanych.
- Zakres nieprawidłowości w tym obszarze wahał się od +0,14 proc. do +7,20 proc. na niekorzyść konsumentów – podaje UOKiK. - Przykładowo przy 50 litrowym baku, konsument nadpłaca za około 3,6 litra paliwa. Należy zauważyć, że nawet przekroczenie dopuszczalnego błędu granicznego o +7 proc. nie jest łatwo zauważalne dla przeciętnego konsumenta z uwagi na fakt, że konsumenci rzadko tankują pusty bak do pełna, a tylko wtedy najłatwiej jest zauważyć różnicę pomiędzy ilością zatankowanego paliwa a maksymalną pojemnością baku.
UOKiK podaje, że wszystkie zakwestionowane nieprawidłowości zostały wyeliminowane, co oznacza, że „urządzenia, które błędnie odmierzały ilość paliwa, zostały wymienione lub po naprawie ponownie zalegalizowane przez organy administracji miar, a instrukcje obsługi poprawione”.

Jakość paliwa bez zastrzeżeń
Kontrolerzy Inspekcji Handlowej w ubiegłym roku kontrolowali także jakość sprzedawanych paliw. W tym wypadku podawane są daty kontroli, nazwy i adresy stacji na których przeprowadzono kontrolę i próbkę jakiego paliwa do badań pobrano. Analiza tych wyników jest dla nas pozytywna. Z 8 pobranych próbek paliw ze stacji w Łomży i okolicy wszystkie spełniały wymagania.
(2015-04-21) KISIELNICA 20A (ON)
(2015-07-22) KOLNO ul. Kolejowa 4 (ON)
(2015-07-22) KOLNO (fr. Orlen) ul. Wojska Polskiego 51 (ON)
(2015-08-10) ŁOMŻA ul. Wojska Polskiego 179 (benzyna)
(2015-09-15) ZAMBRÓW PKN ORLEN ul. Białostocka 1 (benzyna)
(2015-10-13) ŁOMŻA (part. BP) Aleja Legionów 155 (ON)
(2015-11-13) ŁOMŻA (part. Lotos) ul. Aleja Legionów 152 (benzyna)
(2015-10-13) ŁOMŻA ul. Aleja Legionów 141D (benzyna)


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę