Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 13 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Dębowe pomniki

Trzy osoby szczególnie zasłużone dla powstania Biebrzańskiego Parku Narodowego mają od piątku swoje żywe pomniki na terenie Parku. Ich imiona otrzymały trzy prawie dwustuletnie dęby rosnące w okolicy miejscowości Grzędy. Drzewa noszą nazwiska profesorów: Hanryka Okruszko, Adama Pałczyńskiego i nadleśniczego Zdzisława Kosteckiego.


Uroczystość nadania imion dębom była jednym z elementów świętowania przez ekologów 80-lecia prawnej ochrony Czerwonego Bagna - bezcennej enklawy przyrodniczej, położonej niemal w samym środku Kotliny Biebrzańskiej. Te trzy uhonorowane w ten wyjątkowy sposób osoby, także w sposób wyjątkowy zapisały się w historii BPN i ochrony nadbiebrzańskiej przyrody.
Działalność profesora Henryka Okruszko znacznie wpłynęła na naukowe poznanie walorów parku. Był on także pierwszym przewodniczącym Rady Naukowej BPN.
Adam Pałczyński przyczynił się do powstania Biebrzańskiego Parku Krajobrazowego, który był pierwszym etapem tworzenia parku narodowego na nadbiebrzańskich terenach.
Zdzisław Kostecki to wieloletni nadleśniczy w Rajgrodzie (żołnierz AK).

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę