Wielka księga narwiańska – już wkrótce
Będzie to naprawdę „wielka księga” – obszerna, w twardej oprawie i w dużym formacie, ale także wielka bogactwem i różnorodnością treści. To pierwsze tak panoramiczne przedstawienie Narwi i jej roli w życiu człowieka – podkreśla Wiesława Czartoryska zapowiadając ukazanie się drukiem „Wielkiej księgi narwiańskiej”. Powstała ona na bazie przeprowadzonego przez Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka” w 2012 roku ogólnopolskiego konkursu na esej, reportaż, fotoreportaż i starą fotografię ph. „Narew – ludzie, przyroda, kultura”. Pomysłodawcą konkursu był zmarły w sierpniu twórca i prezes „Stopki” red. Stanisław Zagórski. Redaktorem księgi jest ks. prof. Jerzy Sikora – literaturoznawca, krytyk literacki i poeta, a wstęp do niej napisał prof. Henryk Samsonowicz.
Na konkurs „Narew – ludzie, przyroda, kultura” nadesłano prawie czterysta prac, łącznie trzy tysiące stron wydruków komputerowych oraz ponad tysiąc sześćset zdjęć. W Księdze znajdzie się sześćdziesiąt najciekawszych tekstów pióra między innymi Joanny Papuzińskiej, nieżyjącego już Wojciecha Giełżyńskiego, Piotra Nesterowicza oraz dziewięćdziesiąt zdjęć wybranych spośród nadesłanych w konkursie na fotoreportaż i starą fotografię.
- Obraz nadnarwiańskiego świata jest wieloraki – ocenia ks. prof. Jerzy Sikora, redaktor tomu. - Zgromadzone w Księdze materiały dużo mówią o ludziach zamieszkujących nadnarwiańskie strony, o ich życiu, o tworzonej przez nich kulturze, o przyrodzie – z wyeksponowaną rzeką. Autorzy dość często sięgają do wspomnień, zwłaszcza do czasów dzieciństwa. I wtedy nadnarwiańska kraina staje się krainą arkadyjską. Wspominaną z nostalgią, z tęsknotą za tym, co było tak piękne, ale, niestety, już bezpowrotnie przeminęło. Nadnarwiańska kraina to miejsce, do którego się wraca, jeśli nie bezpośrednio, to przynajmniej we wspomnieniach. Nieraz jest ona usymboliczniona, idealizowana, mitologizowana. Rzeka pełni funkcję terapeutyczną. Uśmierza ból, koi rany.
Wydanie „Wielkiej księgi narwiańskiej” sfinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura - Interwencje 2015 oraz przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.
Niebawem „Wielka księga narwiańska” będzie dostępna w księgarni „Stopki”.