sobota, 18 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

PiS nie przejął władzy w województwie (jeszcze?)

Na zwołaną na wniosek radnych wojewódzkich Prawa i Sprawiedliwości nadzwyczajną sesję sejmiku w sprawie wyboru nowych władz województwa przyszło tylko 13 radnych – cały klub PiS i przewodniczący sejmiku. To za mało by móc przejmować władzę w województwie, a nawet za mało aby można było prowadzić obrady. Ze względu na brak kworum obrady nie rozpoczęły się. Kolejna próba powołania nowego zarządu województwa odbędzie się w czwartek podczas sesji nadzwyczajnej zwołanej na wniosek radnych z PSL i PO, czyli koalicji, która dzierży tę władzę od 8 lat.

Nadzwyczajna sesja sejmiku (fot. UM WP Białystok)
Nadzwyczajna sesja sejmiku (fot. UM WP Białystok)

Po wyborze na posła dotychczasowego marszałka Mieczysław Baszko (PSL) stracił on tę funkcję, co oznacza także, że konieczne są nowe wybory całego zarządu województwa. W 30-osobowym sejmiku PiS ma 12 radnych, PSL - 9, a PO 8. Aby wybrać nowego marszałka, dwóch wicemarszałków i dwóch członków potrzeba 16 głosów poparcia. Pod wnioskiem PiS o sesję nadzwyczajna nie było aż tylu podpisów. Pod wnioskiem PSL i PO podpisów jest 18.

Na dzisiejszej sesji zjawiło się tylko 13 radnych. Przewodniczący sejmiku Marian Szamotowicz otworzył obrady, poinformował o ilości obecnych radnych, a następnie zamknął sesję z powodu braku kworum. Poinformował również, że kolejna nadzwyczajna sesja odbędzie się w czwartek 5 listopada br. Porządek tej sesji podobny jest do tego który miał być realizowany dziś na wniosek PiS – wybór marszałka i członków zarządu. Formalnie podczas niej PiS też będzie mógł zgłosić swoich kandydatów.

Wczoraj szefowie klubów PO i PSL w sejmiku zkładając wniosek o sesję nadzwyczajną informowali, że ich koalicja jest nadal aktualna i będzie wystawiała swoich kandydatów do zarządu województwa. W środę wieczorem ma dojść do spotkania radnych z obu klubów podczas którego mają zapaść ostateczne ustalenia co do personaliów nowego marszałka i ewentualnych innych zmian w składzie zarządu. Na razie nie ma wiarygodnych informacji, że w nowym zarządzie województwa znajdzie się miejsce także dla przedstawiciela zachodniej, łomżyńskiej części województwa, która – jako jedyna - od blisko roku nie ma w tym najważniejszym ciele żadnego reprezentanta.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0