Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 11 maja 2021 napisz DONOS@

PiS nie przejął władzy w województwie (jeszcze?)

Główne zdjęcie
Nadzwyczajna sesja sejmiku (fot. UM WP Białystok)

Na zwołaną na wniosek radnych wojewódzkich Prawa i Sprawiedliwości nadzwyczajną sesję sejmiku w sprawie wyboru nowych władz województwa przyszło tylko 13 radnych – cały klub PiS i przewodniczący sejmiku. To za mało by móc przejmować władzę w województwie, a nawet za mało aby można było prowadzić obrady. Ze względu na brak kworum obrady nie rozpoczęły się. Kolejna próba powołania nowego zarządu województwa odbędzie się w czwartek podczas sesji nadzwyczajnej zwołanej na wniosek radnych z PSL i PO, czyli koalicji, która dzierży tę władzę od 8 lat.

Po wyborze na posła dotychczasowego marszałka Mieczysław Baszko (PSL) stracił on tę funkcję, co oznacza także, że konieczne są nowe wybory całego zarządu województwa. W 30-osobowym sejmiku PiS ma 12 radnych, PSL - 9, a PO 8. Aby wybrać nowego marszałka, dwóch wicemarszałków i dwóch członków potrzeba 16 głosów poparcia. Pod wnioskiem PiS o sesję nadzwyczajna nie było aż tylu podpisów. Pod wnioskiem PSL i PO podpisów jest 18.

Na dzisiejszej sesji zjawiło się tylko 13 radnych. Przewodniczący sejmiku Marian Szamotowicz otworzył obrady, poinformował o ilości obecnych radnych, a następnie zamknął sesję z powodu braku kworum. Poinformował również, że kolejna nadzwyczajna sesja odbędzie się w czwartek 5 listopada br. Porządek tej sesji podobny jest do tego który miał być realizowany dziś na wniosek PiS – wybór marszałka i członków zarządu. Formalnie podczas niej PiS też będzie mógł zgłosić swoich kandydatów.

Wczoraj szefowie klubów PO i PSL w sejmiku zkładając wniosek o sesję nadzwyczajną informowali, że ich koalicja jest nadal aktualna i będzie wystawiała swoich kandydatów do zarządu województwa. W środę wieczorem ma dojść do spotkania radnych z obu klubów podczas którego mają zapaść ostateczne ustalenia co do personaliów nowego marszałka i ewentualnych innych zmian w składzie zarządu. Na razie nie ma wiarygodnych informacji, że w nowym zarządzie województwa znajdzie się miejsce także dla przedstawiciela zachodniej, łomżyńskiej części województwa, która – jako jedyna - od blisko roku nie ma w tym najważniejszym ciele żadnego reprezentanta.

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę