Akademia Rodzica ŁCM wspiera szkołę rodzenia
Dzieci tyci, mniejsze i większe na opiekuńczych rękach i upakowane jak w tobołkach na plecach, w wózkach i jeszcze w brzuszkach – tak różnorodne, i to dosłownie, towarzystwo przybyło z mamami i tatami na inaugurację Akademii Rodzica do Łomżyńskiego Centrum Medycznego. - Człowiek nie składa się tylko z tkanek, mikroelementów i biochemii, trzeba popatrzeć na człowieka integralnie – mówił dr Waldemar Pędziński, współzałożyciel ŁCM. - Szkoły rodzenia przygotowują do porodu, a my wesprzemy przyjście nowego człowieka na świat, i jego rodziców, z pomocą wielu specjalistów. Koordynatorem nowego przedsięwzięcia jest położna i wykładowca PWSIiP Katarzyna Jankowska.
- Medycyna naprawcza nie da wszystkich odpowiedzi na nurtujące ludzi problemy, nie ma zresztą też takich środków finansowych, aby zaradzić wszystkim potrzebom chorych i w podeszłym wieku, dlatego świat idzie w kierunku medycyny profilaktycznej – podkreśla prezes ŁCM, gdzie powstał projekt pomocy młodym ludziom w przygotowaniu się do porodu i początków macierzyństwa oraz ojcostwa. Udział w cyklu dziewięciu spotkań jest bezpłatny, dzięki współpracy w projekcie parafii Krzyża Św. w Łomży, gdzie odbywają się zajęcia, i Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Łomżyńskiej.
Specjaliści myślą o dobru dziecka i całej rodziny
- Nie wyobrażam sobie, żeby godzinny wykład czy dwugodzinne spotkanie mama w ciąży spędziła na krześle – od razu zastrzega położna Katarzyna Jankowska, absolwentka Akademii Medycznej w Białymstoku (2007; UMB). Po studiach pracowała 3 lata w oddziale położniczo-ginekologicznym Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, a od pięciu lat pracuje w ŁCM. - Przyszła mamusia musi mieć wygodnie, najlepiej na worku sako, o średnicy metra, wypełnionego kuleczkami styropianowymi.
Uczestnicy spotkania inauguracyjnego AR obejrzeli 16-minutowy film o rozwoju dziecka od chwili zapłodnienia do poczęcia. Ks. Jacek Kotowski z duszpasterstwa rodzin przymierzył atrapę brzucha kobiety ciężarnej – lekką, bo ważącą niby „tylko” 12 kilogramów, lecz niełatwo się z nią poruszać... Przede wszystkim, była okazja, aby w jednym miejscu i czasie przedstawić zespół AR, który będzie prowadził cykl 9 dwugodzinnych spotkań w poniedziałki w Centrum Katolickim przy Zawadzkiej. Będą w nich mogły brać udział pary spodziewające się pierwszego lub kolejnego dziecka, ale ciąża musi być w ukończonym 25. tygodniu. Deklaracje położnej składa są w ŁCM przy Wyszyńskiego. W cyklu odbędą się wykłady i porady praktyczne, które poprowadzi: lekarz neonatolog i konsultant laktacyjny Bożena Florczyk, położna Izabela Żochowska i położna Katarzyna Jankowska, dietetyk Marta Rożniata, ksiądz z kurii Jacek Kotowski, psycholog Piotr Lewańczuk, kosmetolog Katarzyna Borawska, któryś ratownik z Grupy Ratowniczej Nadzieja, stomatolog Joanna Gromak - Zaremba z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i doradca chustowania, czyli noszenia w chuście, Ewa Jarymowicz z Białegostoku. - Nie chcemy, żeby Akademię Rodzica traktowano jako konkurencję szpitalnej szkoły rodzenia – uprzedza Katarzyna Jankowska. - Będziemy współpracować, zależnie od sytuacji konkretnej pacjentki dla dobra dziecka i jego całej rodziny. W Akademii Rodzica będzie mowa zarówno o emocjach w okresie oczekiwania na pociechę, jak i o pielęgnacji dziecka i siebie.
Mirosław R. Derewońko