Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Kończy się proces żony byłego burmistrza Stawisk

Rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata i wpłata 1000 zł - takiej kary zażądał prokurator dla Bożeny W., byłej dyrektorki szkoły podstawowej w Stawiskach.

Jest ona oskarżona o bezprawne udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia swojemu mężowi, który wrócił do pracy w szkole po tym, jak przestał być burmistrzem Stawisk. W mowie końcowej prokurator Kazimierz Bąkowski mówił, że przepisy Karty Nauczyciela jasno określają, że ówczesna dyrektorka szkoły nie mogła udzielić takiego urlopu, bo były już burmistrz bezpośrednio przed pójściem na urlop nie pracował jako nauczyciel. Prokurator przywoływał Kartę Nauczyciela, według której powinny być spełnione trzy przesłanki: zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy, na czas nieokreślony i przepracowane w szkole co najmniej 7 lat bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu. Dodał też, że biorąc pod uwagę powiązania rodzinne z pracownikiem, dyrektorka powinna bardziej powściągliwie podejmować takie decyzje.

Według broniącej Bożeny W. adwokat Ewy Krasowskiej oskarżona nie popełniła przestępstwa. Powoływała się na zeznania świadka - prawnika, który specjalizuje się w prawie oświatowym. Zgodnie z nimi urlop byłemu burmistrzowi przysługiwał, ponieważ zachowana została ciągłość pracy. Cały czas był nauczycielem zatrudnionym w szkole, tylko na urlopie bezpłatnym.

Obrończyni stwierdziła też, że Bożena W. wykazała się ponadstandardową starannością przy udzielaniu urlopu mężowi. Nie polegała tylko na opinii radcy prawnego zatrudnionego przez urząd miasta - dzwoniła też do kuratorium i prawników z portali oświatowych. Ewa Krasowska dziwiła się też, że radca prawny urzędu przez ponad miesiąc nie przekazał oskarżonej swoich wątpliwości, czy można udzielić takiego urlopu byłemu burmistrzowi.

Wyrok ma być ogłoszony 29 października.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę