Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Wiadomo o ile zmniejszy się obiecana pomoc rolnikom

Główne zdjęcie
Rolnicy stojący w kolejce biurze ARiMR w Łomży, aby złożyć wniosek o wsparcie suszowe. (fot. 29 września 2015 r.)

O 20% będą zmniejszone stawki pomocy suszowej wypłacanej rolnikom przez Agencję restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski o te środki można było składać we wrześniu, ale wskazywane w nich kwoty znacząco przekroczył zaplanowane na ten cel 450 mln zł w skali kraju. Dlatego dziś ARiMR podała, że „aby wszyscy poszkodowani mogli dostać wsparcie finansowe, konieczne było zastosowanie współczynnika korygującego, który wynosi 0,81.”

Gdy uruchamiano program podawano, że maksymalna stawka na jaką mogą liczyć rolnicy wynosi: 800 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw drzew i krzewów owocowych oraz 400 zł na 1 ha powierzchni innych upraw rolnych na których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę.
- Po zastosowaniu współczynnika korygującego stawki te zmniejszyły się odpowiewdnio do 648 zł i 324 zł - mówi Adam Frankowski, zastępca dyrektora oddziału ARiMR w Łomży. - Jeśli rolnik nie miał ubezpieczonej co najmniej połowy upraw stawki te będą pomniejszane o połowę.
Tylko w w przypadku powiatu łomżyńskiego takich wniosków wpłynęło ponad 3 tysiące na łączną kwotę przekraczającą 7 milionów złotych. W skali województwa podlaskiego wniosków było ponad 31 tysięcy na łączną kwotę przekraczającą 85 mln zł i to pomimo uprawnienia do składania wniosków tylko rolników, w których gospodarstwach wystąpiły szkody wyższe niż 30% średniej rocznej produkcji rolnej.

Wypłaty będą... wkrótce 
Póki co nie wiadomo kiedy mają ruszyć wypłaty tych środków. Agencja w oficjalnym komunikacie podała, że „teraz kierownicy biur powiatowych wydają decyzję administracyjne w sprawie przyznawania pomocy i już wkrótce rolnicy zaczną otrzymywać należne im pieniądze.”

Przypomnijmy, że straty spowodowane przez tegoroczną suszę w województwie podlaskim  - na podstawie protokołów powołanych przez wojewodę komisji szacujących je w każdej z gmin – sięgają pół miliarda złotych.

W celu złagodzenia niekorzystnych skutków suszy Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjął działania umożliwiające wypłatę w 2015 r. zaliczek na poczet płatności bezpośrednich. Będą one wypłacane od 16 października do 30 listopada 2015 r.
Z terenu powiatu łomzyńskiego takie zaliczki ma otrzymać blisko 4,5 tys. rolników. To ok. 60% tych, którzy złożyli w tym roku wnioski o dopłaty.
cz
cz, 15 października 2015 13:08
Data ostatniej edycji: cz, 15 października 2015 13:32:19

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę