poniedziałek, 20 stycznia 2020 napisz DONOS@

Wiadomo o ile zmniejszy się obiecana pomoc rolnikom

O 20% będą zmniejszone stawki pomocy suszowej wypłacanej rolnikom przez Agencję restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski o te środki można było składać we wrześniu, ale wskazywane w nich kwoty znacząco przekroczył zaplanowane na ten cel 450 mln zł w skali kraju. Dlatego dziś ARiMR podała, że „aby wszyscy poszkodowani mogli dostać wsparcie finansowe, konieczne było zastosowanie współczynnika korygującego, który wynosi 0,81.”

Rolnicy stojący w kolejce biurze ARiMR w Łomży, aby złożyć wniosek o wsparcie suszowe. (fot.  29 września 2015 r.)
Rolnicy stojący w kolejce biurze ARiMR w Łomży, aby złożyć wniosek o wsparcie suszowe. (fot. 29 września 2015 r.)

Gdy uruchamiano program podawano, że maksymalna stawka na jaką mogą liczyć rolnicy wynosi: 800 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw drzew i krzewów owocowych oraz 400 zł na 1 ha powierzchni innych upraw rolnych na których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę.
- Po zastosowaniu współczynnika korygującego stawki te zmniejszyły się odpowiewdnio do 648 zł i 324 zł - mówi Adam Frankowski, zastępca dyrektora oddziału ARiMR w Łomży. - Jeśli rolnik nie miał ubezpieczonej co najmniej połowy upraw stawki te będą pomniejszane o połowę.
Tylko w w przypadku powiatu łomżyńskiego takich wniosków wpłynęło ponad 3 tysiące na łączną kwotę przekraczającą 7 milionów złotych. W skali województwa podlaskiego wniosków było ponad 31 tysięcy na łączną kwotę przekraczającą 85 mln zł i to pomimo uprawnienia do składania wniosków tylko rolników, w których gospodarstwach wystąpiły szkody wyższe niż 30% średniej rocznej produkcji rolnej.

Wypłaty będą... wkrótce 
Póki co nie wiadomo kiedy mają ruszyć wypłaty tych środków. Agencja w oficjalnym komunikacie podała, że „teraz kierownicy biur powiatowych wydają decyzję administracyjne w sprawie przyznawania pomocy i już wkrótce rolnicy zaczną otrzymywać należne im pieniądze.”

Przypomnijmy, że straty spowodowane przez tegoroczną suszę w województwie podlaskim  - na podstawie protokołów powołanych przez wojewodę komisji szacujących je w każdej z gmin – sięgają pół miliarda złotych.

W celu złagodzenia niekorzystnych skutków suszy Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjął działania umożliwiające wypłatę w 2015 r. zaliczek na poczet płatności bezpośrednich. Będą one wypłacane od 16 października do 30 listopada 2015 r.
Z terenu powiatu łomzyńskiego takie zaliczki ma otrzymać blisko 4,5 tys. rolników. To ok. 60% tych, którzy złożyli w tym roku wnioski o dopłaty.
cz
cz, 15 października 2015 13:08
Data ostatniej edycji: cz, 15 października 2015 13:32:19

 
180410021817.gif
190904015236.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę