„Razem” chce być w Sejmie...
- My stanowimy autentyczną siłę polityczną, która zamierza sama pomóc własnym członkom - młodym ludziom, oraz reprezentować uboższą część społeczeństwa – mówił dr Tadeusz Zenon Nowak z Łomży, trzeci na liście w województwie podlaskim kandydat partii Razem. Podkreślał, że to partia nowa, którą stworzyli młodzi ludzie, bo nie mieli na kogo głosować. Partia Razem nie weszła w żadną przedwyborczą koalicje i jest jedną z 8. które zarejestrowały listy swoich kandydatów we wszystkich okręgach wyborczych w Polsce.
- U nas nie ma prezesa, przewodniczącego czy sekretarza. My decyzje podejmujemy kolektywnie – mówił Nowak podczas konferencji prasowej zorganizowanej przy Skate Parku na terenie dawnej strzelnicy na osiedlu Konstytucji 3 Maja w Łomży.
Podkreślał, że na listach wyborczych partii Razem są przede wszystkim młodzi ludzie – średnia wieku w województwie podlaskim wynosi 33 lata, i że połowa kandydatów to kobiety ułożone na liście według zasady tzw. „suwaka” czyli naprzemiennie z mężczyznami.
On sam ma 59 lat, co jak mówił jest wyrazem „połączenia młodzieńczej energii i doświadczenia”. Nowak to emerytowany żołnierz, a obecnie nauczyciel akademicki. Pod koniec 2013 roku był pełnomocnikiem wojewódzkim tworzonego przez Ryszarda Kalisza Stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska, a jesienią ubiegłego roku chciał dostać się do sejmiku wojewódzkiego z listy SLD Lewica Razem - zaznacza, że jako bezpartyjny.
„Razem” chce...
Z programu wyborczego partii „Razem” Nowak wskazał kilka punktów. Mówił o konieczności wsparcia budownictwa mieszkaniowego, ale nie tak jak to było dotychczas robione w postaci wspierania banków i deweloperów, ale poprzez budownictwo komunalne i czynszowe.
Partia chce m.in. likwidacji umów śmieciowych, zwiększenia płacy minimalnej i większego opodatkowania dla bogatych. - Przy dochodach do 12 tys. zł (rocznie – dop. red.) stawka podatku wynosiłaby 0%, a przy dochodach powyżej 500 tys. zł. 75% - mówił Nowak.
Wśród przedstawianych przez kandydata na posła propozycji partii „Razem” jest także „zwiększenie partycypacji obywateli w sprawowaniu władzy”. Ma to nastąpić m.in. poprzez ograniczenie do 2 kadencji możliwości sprawowania władzy także w samorządzie.