Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 marca 2023 napisz DONOS@

„My z Łomży” na 100 lat Hanki Bielickiej!

Główne zdjęcie
Hanka Bielicka na tarasie Hotelu Polonez w Łomży (obecnie Gromada) wskazuje na Gimnazjum Żeńskie (obecnie II LO)

Jak ten czas z rąk się wymyka, chciałoby się napisać na myśl, że najsłynniejsza łomżynianka świata zmarła prawie 10 lat temu – 9. marca 2006 roku... Jednakże społecznicy z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i parafii Krzyża Świętego w Łomży wolą od dzisiaj upamiętniać zbliżające się jeszcze szybszymi krokami 100-lecie urodzin Hanki Bielickiej, jakie zamierzają z nami świętować 9. listopada 2015. - Pomysł polega na tym, żeby wszyscy łomżyniacy w partnerstwie ze wszystkimi odpowiedzieli na inicjatywę TPZŁ – uchyla rąbka tajemnicy Józef Babiel, wiceprezes TPZŁ. - Stworzymy wspólnie internetową galerię fotograficzną, w której każdy będzie mógł zamieścić zdjęcia z Hanką Bielicką, i zaśpiewamy przy ławeczce Pani Hani na Farnej nieoficjalny hymn miasta „My z Łomży” na 100 lat Hanki Bielickiej!

Społecznicy z Towarzystwa, któremu prezesuje nieprzerwanie od 1998 roku Zygmunt Zdanowicz, emerytowany dyrektor LO im. Tadeusza Kościuszki, widzą stworzenie galerii internetowej w taki sposób, że znajdą kolejnych sojuszników przedsięwzięcia poprzez instytucje kultury: MDK – DŚT, Teatr Lalki i Aktora oraz Filharmonię Kameralną i przez placówki oświatowe: przedszkola, szkoły i uczelnie wyższe. Do uświetnienia 100-lecia urodzin Królowej Estrady i Mistrzyni Monologu w Jej rodzinnym mieście zapewne zechcą też przyłączyć się działacze i członkowie innych stowarzyszeń, działających w Łomży, na Ziemi Łomżyńskiej, w Polsce, Europie i świecie. Dama w Kapeluszu do dziś jest wymownym symbolem dumy mieszkańców miasta nad Narwią z ich osiągnięć w kulturze, nauce, sporcie i polityce, z ich historii i współczesności. Wyrazem takiego lokalnego patriotyzmu niech będzie galeria fotografii z naszych domowych czy firmowych zbiorów, na których widzimy niezapomnianą Hankę Bielicką. - Pani Hanka to piękna postać, której Łomża dużo zawdzięcza – mówi Józef Babiel. - Hanka Bielicka często była nazywana, z racji wypowiedzi na scenie i estradzie czy przed kamerą i mikrofonem, ambasadorem Łomży. Ja Ją tak odbierałem od swego dzieciństwa.

Pani Hanka na portrecie zbiorowym
Pierwszym partnerem medialnym nowej akcji TPZŁ na 100. rocznicę urodzin Pani Hanki jest portal 4lomza.pl. - Ale nie jest jedynym, ponieważ zapraszamy do współpracy wszystkie redakcje, gdyż to nie jest patronat, ale nasze wspólne rozwijanie pomysłu uświetnienia wyjątkowej rocznicy – dodaje społecznik. - Zdjęcia z fotogalerii „My z Łomży – 100 lat Hanki Bielickiej” będziemy udostępniać też innym, zainteresowanym propagowaniem pomysłu przypomnienia światu o Pani Hani z Łomży.
Przypomnieć światu o wybitnej aktorce Teatru Syrena, w którym odtwórczyni Dziuni Pietrusińskiej ponad 20 lat dzieliła garderobę z Ireną Kwiatkowską, kobietą pracującą, co żadnej pracy się nie boi, może każdy z nas pod jednym, warunkiem: o ile ma pamiątkę po Pani Hani do sfotografowania lub zdjęcia z Nią do zaprezentowania i prawa do publikacji przez właściciela. Powstanie w ten sposób jakby portret zbiorowy miasta z łomżyńską artystką stołeczną w roli głównej. Przez lata Pani Hania na to zasłużyła, głosząc wszem i wobec urodę ukochanej Łomży, Katedry, Lasku Jednaczewskiego i łąk piątnickich, gdzie spędziła najpiękniejsze i najszczęśliwsze lata swego dzieciństwa i młodości.

Zdjęcia z informacją, kogo lub co przedstawiają, kiedy, gdzie i przez kogo zostały zrobione, prosimy wysyłać na adres bielicka@4lomza.pl. Można je również przynieść do redakcji na Dworną 39 lub do TPZŁ przy Sienkiewicza 8 w Łomży.

Galerię z Hanką Bielicką można oglądać pod adresem: www.wkadrze.4lomza.pl


Mirosław R. Derewońko

210204100642.gif
mm
so, 03 października 2015 10:02
Data ostatniej edycji: pon, 09 listopada 2015 11:13:54

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę