Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Powroty do przeszłości

Cykl lekcji-warsztatów muzealnych, których mottem jest „Chcąc wiedzieć, dokąd zmierzamy, musimy najpierw poznać naszą drogę, zobaczyć, skąd przychodzimy.” (archeolog P. Bahn). Cykl przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Każdorazowe spotkanie składa się z dwóch części. W pierwszej archeolog opowiada o życiu w dawnych wiekach, prezentuje oryginalne zabytki pochodzące z wykopalisk, w części drugiej, praktycznej (temat wybiera nauczyciel), młodzież ma możliwość m.in. samodzielnego wykonywania ozdób wzorowanych na zabytkach archeologicznych, poznania pradziejowych technik tkackich czy garncarskich. Czas trwania zajęć - godzina lekcyjna.

garnek
garnek
Paciorek
Paciorek
pierścionek
pierścionek
żarna
żarna

Tematy:

  • -Paciorki, paciorki...:formowanie z modeliny paciorków wzorowanych na pradziejowych paciorkach szklanych; prezentacja rekonstrukcji stroju z pierwszych wieków naszej ery.
  • -Wszystko z drucików:formowanie z miedzianego drutu pierścionków, zawieszek, bransolet; prezentacja rekonstrukcji stroju pradziejowego.
  • -Paski i krajki:tkanie pasków i krajek przy użyciu deseczki tkackiej; prezentacja rekonstrukcji stroju pradziejowego.
Od drugiej połowy maja zajęcia plenerowe, uzależnione od pogody:
  • -Garnki, miski, kubki...:lepienie i zdobienie garnków, misek, kubków; wybór najstaranniej wykonanego i zdobionego naczynia
  • -Nie chleb, a podpłomyki:rozcieranie zboża na oryginalnych kamiennych żarnach nieckowatych, przygotowanie ciasta, formowanie podpłomyków, pieczenie na ognisku, degustacja.
Do dyspozycji dzieci są repliki strojów pradziejowych...

 
Muzeum Północno - Mazowieckie w Łomży

18-400 Łomża
ul. Dworna 22
tel./fax. (086) 2166487, 2162816

 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę