Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 stycznia 2021 napisz DONOS@

Historyczna niespodzianka pod Łomżą

Główne zdjęcie
Odnalezione dzięki satelitom nowe grodzisko pod Łomżą

To prawdziwa rewelacja. Dzięki mapom satelitarnym udało się znaleźć w okolicach miasta jeszcze jedno wczesnosłowiańskie grodzisko. Odkrycia dokonali pasjonaci historii, którzy na miejscu znaleźli także fragmenty pochodzącej z tego okresu ceramiki, ale zaskakujące odkrycie potwierdzili już zawodowcy. - To grodzisko pierścieniowe datowane na wczesne średniowiecze czyli XI – XIII wiek – mówi Małgorzata Kuklińska, archeolog z Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. - To, że takie grodzisku tu jest nie jest zaskakujące, ale zaskakujące jest to, że dotychczas nic o tym grodzisku nie wiedzieliśmy.

fragment znalezionej ceramiki wczesnośredniowiecznej
fragment znalezionej ceramiki wczesnośredniowiecznej

- Ono musiało funkcjonować w tym samym okresie co grodzisko w Starej Łomży, aczkolwiek jest znacznie mniejsze od niego – podkreśla Kuklińska. - Budową bardzo przypomina grodzisko w Małym Płocku.
Jak mówi archeolog nowoczesna technologia satelitarna często wykorzystywana jest przez archeologów zwłaszcza w początkowej fazie badań. Zdjęcia satelitarne poddane odpowiedniej obróbce umożliwiającej odtworzenie zagłębień i wybrzuszeń terenu nawet porośniętego lasem, a spojrzenie na to z odpowiedniej perspektywy umożliwia odnalezienie wielu ciekawych, czasami bardzo dużych ale zapomnianych budowli. Tak też było ze znalezieniem nowego grodziska pod Łomżą.
- Przeczesywałem mapę naszej okolicy właściwie centymetr po centymetrze – opowiada Krzysztof Babiński jeden z mieszkańców Łomży, który dokonał odkrycia. - Jest kilka ciekawych miejsc, które wymaga sprawdzenia, ale tu od razu było widać, okręgi jak w grodzisku. Gdy pojechaliśmy na miejsce, aby zobaczyć co tam jest, w kretowisku znaleźliśmy fragmenty średniowiecznej ceramiki, to nas przekonało, że może to być prawdziwe grodzisko. Poinformowani zawodowi archeolodzy potwierdzają zaskakujące odkrycie.
- Gdy ktoś tam wchodzi i nie wie czego szukać, to nawet się nie domyśli, że może to być grodzisko. Ale gdy byliśmy już po obejrzeniu zdjęć satelitarnych to faktycznie dało się dostrzec choćby niskie wały grodziska – opowiada archeolog Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. - A znalezione fragmenty ceramiki z okresu wczesnośredniowiecznego to tylko potwierdzają. 
Małgorzata Kuklińska informuje, że znalezisku zakładana jest już karta ewidencyjna i będą prowadzone zabiegi o pozyskanie pieniędzy na zbadanie grodziska. Ze względu na bezpieczeństwo odkrycia do czasu pełnych badań archeolodzy nie chcą podawać jego lokalizacji. Wiadomo, że znajduje się ono w pobliżu Narwi, kilka kilometrów w dół jej biegu od dzisiejszej Łomży.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę