Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 11 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Ścieki z browaru do miejskiej oczyszczalni

29 marca br. została podpisana umowa pomiędzy Browarem Łomża i Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Łomży. Na jej mocy producent piwa podłączony został do miejskiej sieci kanalizacyjnej i od 4 kwietnia browarniane ścieki spływają już do oczyszczalni. Jednocześnie Browar Łomża stał się jej głównym dostawcą – co piąty litr ścieków docierających do oczyszczalni pochodzi właśnie z tego zakładu. Browar rocznie ma dostarczać tu ponad ćwierć miliona metrów sześciennych ścieków i płacić za ich oczyszczenie mniej więcej milion złotych. Cena jaką płacił będzie Browar jest o 10% niższa od tej jaką płacą zwykli „producenci” ścieków, ale zdaniem władz MPWiK i władz Łomży zasadna ze względu na wielkość dostawcy.

Jak podkreśla Andrzej Rutkowski prezes Browaru Łomża, o przyłączeniu zakładu do miejskiej kanalizacji rozmawiano przez ostatnie dwa lata. Do tej pory jej ścieki trafiały do oczyszczalni Pepeesu – firmy matki browaru. Na podłączeniu szczególnie mocno zależało władzom miasta, bo dzięki temu gwałtownie zwiększano obciążanie oczyszczalni ściekami (z ok. 50 do około 60-70%), i co się z tym wiąże, tylko w ten sposób mogły pojawić się nadzieje na obniżki opłat za ścieki płacone przez wszystkich łomżan. Browar mógł się przyłączyć ale nie musiał... „przeważyły koszty społeczne” - twierdzi Rutkowski, który dodaje, że to tej decyzji zawdzięczamy już ośmiogroszowy spadek cen za ścieki które płacimy od stycznia tego roku. Ustalając te ceny wliczano bowiem także ścieki browarniane. „W przyszłym roku cena ma jeszcze spaść o kilka groszy” – powiedział Rutkowski i potwierdzili to zarówno prezes MPWiK Grzegorz Lewańczuk jak i prezydent Łomży Jerzy Brzeziński.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę