Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 30 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Zarząd województwa tłumaczył się z 4 mln wyłudzonych przez oszustów

Grad pytań spadł na marszałka województwa podlaskiego. Radni sejmiku domagają się wyjaśnień w sprawie ok. 4 mln zł, które wyłudzili internetowi oszuści z Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Podali się za jednego z wykonawców prac drogowych i poinformowali, że firma zmienia numer konta. Urzędnicy, nie weryfikując tych informacji, przelali pieniądze. Sprawę bada prokuratura, pracę stracił jeden z pracowników zarządu dróg.

W środę (20.05) zarząd województwa tłumaczył się przed radnymi na specjalnie zwołanej sesji sejmiku. - Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich padł ofiarą przestępstw - mówił marszałek Mieczysław Baszko. Twierdził, że po konsultacji z prokuraturą postanowił nie informować na temat zdarzenia i osób w nim uczestniczących. Zarząd województwa zdecydował jednak o przeprowadzeniu niezależnego audytu wewnętrznego, który w piątek ma zakończyć kontrolę.

Podczas sesji mowa też była o dwóch podobnych próbach wyłudzenia pieniędzy z podlaskich urzędów gmin. Wówczas jednak nie zawiodła czujność wójtów i sprawą zajęła się ABW. Teraz było inaczej, ale - jak zapewnia skarbnik Henryk Gryko - wprowadzono nowe procedury, by do takich sytuacji nie dochodziło. Dodał, że strata w budżecie zostanie pokryta z pieniędzy przeznaczonych na budowę drogi i żadna inna inwestycja ani budżet województwa nie są zagrożone.

Na wniosek radnych PiS-u przegłosowano też propozycję, by sprawą zajęła się komisja rewizyjna. Wyników jej kontroli możemy się spodziewać pod koniec czerwca. Jest szansa, że wcześniej poznamy wyniki audytu i efekty pracy prokuratorów.

Od końca kwietnia sprawą zajmuje się Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku. Jak informuje jej rzecznik prokurator Janusz Kordulski, do tej pory nie ustalono sprawców, nikomu nie postawiono zarzutów ani też nie zabezpieczono skradzionych pieniędzy.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę