Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Wiosna w Starej Łomży

Fotografia jest lepsza, gdy oszczędna kompozycja. Tu trzy elementy sygnalizują: rojne ule, wybuch zieleni na wiosnę i gniazdo rodzinne. Jak wspomnienie dzieciństwa i zasłyszane przysłowie o „Krainie mlekiem i miodem płynącej”. Sielski obraz, z miłą dla oka bliskością pasieki i chałupy. Jeszcze trochę a obraz wyjątkowy lub utracony, bo publikatory skutecznie wtłaczają do głów inny styl życia: zniechęcanie do wędrówek poprzez straszenie groźną i niebezpieczną przyrodą. Uważaj - kleszcze atakują w lesie a kto uczulony może umrzeć od jadu pszczoły. Jesteś bezpieczny tylko przed szybą ekranu. „Nie odchodź od TV”. Jak się zmieniło nasze rozumienie pracy pszczelarzy? Są nieobecni. Chyba Nie popularyzujemy w atrakcyjny sposób miłośników pszczół, a kolejne pokolenia na pytanie skąd się bierze miód - będą odpowiać szczerze: z hipermarketu. Coraz głośniej sami pszczelarze mówią, że w Polsce spożycie miodu jest bardzo niskie. Jakoś tego nie zmieniają jednorazowe akcje lub kiermasze, na które nie dojedzie starzejące się społeczeństwo, a do pozbawionych aut - nie chce dojechać żaden bezrobotny z obwoźnym kiermaszem. Na potrzeby wyborcze Prezydent RP - „tego kraju” jak mawia syta część społeczeństwa - podpisał ustawę zezwalającą rolnikom na bezpośrednią sprzedaż swojej produkcji. Dopiero? A kiedy obłożenie podatkami zachodnich super-extra-lux-marketów? Zanim umęczona głupotą nasza Ojczyzna doczeka możliwości urzadzenia w każdej dzielnicy mini targów pod otwartym niebem, wzorem krajów cywilizowanych, może jakiś rolnik, na początek w Łomży urządzi  obwoźny handel, zwłaszcza z miodem? Ciągle Dziki Wschód? A tu chwila i dościgniemy „Dziki Zachód”, gdzie jak doniosły media: pszczelarstwo XXI wieku, to obecność pszczół np. na dachach (Londyn w 2012 r.- ponad 3 tys. pasiek, a Nowy Jork - 400 pasiek). Ilu rodaków obejrzało dokument filmowy o pracy pszczelarza na dachu Opery w Paryżu? Ilu pomyśli z sympatią o naszych pszczołach, także ze Starej Łomży?

Bolesław Deptuła
cz, 14 maja 2015 07:05
Data ostatniej edycji: cz, 14 maja 2015 12:45:30

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę