Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@

Nieujarzmione piękno roślin i ptaków nad Narwią

Główne zdjęcie
Łódź "Bobra" prowadzona przez Tomasza Borawskiego na wysokości Starej Łomży

Przed południem w Krzewie ruch niewielki. Słonecznie, na niebie kłębiaste obłoki, lekki wiaterek. Z rzadka przejedzie pusty samochód asfaltówką wzdłuż Narwi, ludzi przy domach nie widać, tylko przy Porębie Narwiańskiej kręci się kilkadziesiąt osób, szukając sobie wygodnego miejsca w jednej z siedmiu łajb. Podekscytowani, zadowoleni z ładnej pogody i perspektywy rejsu Narwią, ale trochę onieśmieleni wyprawą w nieznany świat rzeki, o której nieraz słyszeli, że płynie leniwie, to wije się nagłymi zakrętami w dolinie zwanej polską Amazonią, to odsłania widoki jak w górach... Miłośnicy przyrody z aparatami fotograficznymi liczą, że zachwyci ich piękno natury i zobaczą życie ptaków.

I nie zawiedli się, jeśli od przystani w Krzewie nie zasnęli w szumie wody i słonecznym blasku lub nie oddali się rozkoszom pogawędki z przyjaciółmi albo nowo poznanymi ludźmi. Śmigłe w locie na błękicie nieba i chyże na łąkach soczystej zieleni rodzime ptactwo w maju nie próżnuje. Wiosna!

Ptactwo się bawi, ptactwo ma obowiązki

Widać ptaki co i rusz od Krzewa i lewobrzeżnego dopływu z mikrej Obrytki aż po burty pniewskie – wysokie na 2 – 4 metry pionowe brzegi, ukazujące od strony Narwi poprzekładane warstwy ziemi jak w torcie z ciemnymi otworami, kontrastującymi z jasną żółcią piasku. Mniejsze otwory, okrągłe lub płaskie, to wejścia do korytarzyków na około pół metra w głąb większej komory gniazdowej. Mają tam swój dom i schronienie dla kilku piskląt jaskółki brzegówki i sprytne jerzyki. Otwory o średnicy wiadra lub większe to robota bobrów, które tamtędy wchodzą do labiryntu swoich przejść i nor. Często mijamy pocięte wikliny, jakie bobrze towarzystwo zbiera sobie do budowy nabrzeżnych wysp z wikliny i patyków, na których będą mogły wygrzewać się i suszyć albo obmyślać, gdzie by tu jeszcze podciąć drzewo starsze przy rzece do budowy zapory i znaleźć wierzbę do okorowania, dzięki czemu można nieźle się najeść... Grążeli żółtych, tworzących dywany lilii zielono-żółte na wodzie, nie posmakują, ponieważ wykosiły je przed laty. Rozmyślaniami bobrów nie przejmują się dziś bataliony, których stadka po kilka bądź kilkanaście płowych sztuk nadlatują znad łąk nad lustro wody: a kiedy większy samiec z kryzą czarną oddala się ku trawom, mniejsze samiczki niby gołębie w stadzie bawią się tą nieoczekiwaną zmianą kierunku, wysokości i szybkości lotu. Tak, lubią swoje damskie towarzystwo, podobnie jak jaskółki, szpaki, jasne rybitwy białoskrzydłe: smukłe elegantki, zwinne. Zajęte swoim życiem ptaki nie za często zbliżają się do łodzi, gondoli i motorówek: OSP z Pniewa i Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi z Drozdowa. Jednak są i tu wyjątki...

Czajka milczy w znaku Parku Doliny Narwi
Brązowe kaczki krzyżówki z zaskoczenia wyfruwają nad brzegi, porośnięte wysokimi trawami i trzcinami, kreśląc napowietrzne piruety jakby na oślep, udając, że odlatują gdzieś hen, daleko lub są ranne. Ma to zmylić drapieżniki, żeby odciągnąć wrogów od gniazda z jajami lub pisklętami. Jedna z kaczek poczuła się nawet pewniej na przedzie armady i prowadziła kilkaset metrów na czele łajb, sunących niezmordowanie z prądem. Za jej towarzyszką uganiał się potem jeszcze długo chętny na amory samiec z opalizującą zielono głową i jasnym fraku z piór. Ktoś się bawi, ktoś ma obowiązki.
Rzadko w ten piątek majowy, wietrzny, słoneczny przemknie szarobrązowy krwawodziób z cętkami i muszą go zastępować chętne do kreślenia lotnych figur w powietrzu siewki, nieświadome, że tuż przy prawym brzegu jest dół rakowski, głęboki na dziesięć metrów, a po drugiej stronie niebawem – drugi dół rakowski na metrów siedem. To w takich głębinach lubią koczować setkami leszcze, jazie i sumy. Prom w Rakowie przewiezie ludzi i sprzęt ze wsi na łąki po drugiej stronie rzeki, a nad nim dwa piękne, majestatyczne łabędzie płynnie i bezgłośnie przypomną, skąd wziął się wzór samolotu.
Patrzy na to widowisko natury Mariusz Sachmaciński, dyrektor ŁPKDN, który zaprosił dyrektorów z parków krajobrazowych i narodowych na rejs, żeby poznali z okazji 20-lecia Parku Doliny Narwi nasze dziedzictwo, o którym podczas konferencji naukowej mówili: perełka, skarb, wartość... Kiedy był chłopcem, nad głową krążyły krzykliwe czajki z czubkiem zawadiackim na główce. A teraz nie widział żadnej, jeno tę, co w znaku Parku widnieje. Milczy dyrektor, milczy czajka. Może się rodzi.

Obrazy zaklętego piękna pod powiekami
Nagle w lewo od wiosek i drogi odbija kapryśna Narew, jakby chciała zawrócić z powrotem, a ona z wyżyny kolneńskiej ku wysokomazowieckiej się kieruje, gdzie z dala wabią wysokie lasy i gęste. Dól niewodowski rzeki na kilkanaście metrów akcentuje zmianę rytmu krajobrazu na górski. Bliżej do Siemienia, klucząc w lewo i prawo, pamiętając groźnego myszołowa nad głową i pustułkę, co nie listków zielonych wypatrują z nieba. A kiedy Narew w prawo, wrażliwi na piękno natury widzą rozległy jak zielona tęcza rezerwat Kalinowo i ten obraz pod powiekami zaklęty zabiorą do domów. Wita ich u podnóża Góry Królowej Bony czarna krowa i koń rączy jak biegusy, co cały czas wzdłuż brzegów ścigały się z armadą przyrodników i obrońców ojczystej przyrody jak z folderu dla turysty. Kto wpłynął na 20-metrową głębię szuru, mógł poczuć duszę na ramieniu i na skrzydle, żeby ciężar zrzucić już w Porcie Łomża. - Najmłodszy w Podlaskiem Park Krajobrazowy ukazał urodę i piękno na imprezie o randze krajowej – cieszyła się Agnieszka Kowalewska z Urzędu Marszałkowskiego.

Narew nie zapomni o swoich rozlewiskach
Tomasz Borawski pewnie kierował łodzią „Bobra”, na której mieści się ze 12 osób, a która pod prąd Narwi rozwinie prędkość do 50 km na godzinę. Nazwa łodzi pochodzi od jej przeznaczenia, gdyż wypływa się nią o świcie „na bobra”, którego chcą podglądać turyści, m.in., z Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Francji, Belgii i Holandii oraz coraz częściej z Polski. - Turystyka przyrodnicza szybko się rozwija, ponieważ rozwija się fotografia: od kilku lat każdy może w kraju kupić dość dobry aparat za paręset złotych, nie jest to już przejaw luksusu, i może zrobić naprawdę ładne zdjęcia - tłumaczy klarowną polszczyzną 26-latek, który po rodzicach przejął prowadzenie Wizna Port, skąd spływają przewodnicy z przybyszami z zatłoczonych i głośnych miast na Biebrzę i Narew, ażeby zbliżyć się do dziewiczej natury prawie na wyciągnięcie ręki. - Najczęściej spotyka się bataliony przelotowe, są u nas zwykle od połowy kwietnia do połowy maja, gęsie białoczelne i gęgawy, żurawie, czarne bociany, zimorodki. Ten rok jest specyficzny, jakby w naturze wszystko trochę inaczej. Nasz sąsiad ma 70 lat i dziwił się, że tak niskiego poziomu wody w Biebrzy i Narwi w kwietniu to nie widział... Narew, jakiej nie znacie, kapryśna i meandryczna, nie zapomni o swych rozlewiskach. Będą za rok.

Mirosław R. Derewońko
Fot.: Marek Maliszewski

Foto: Łódź
Foto: Wypływamy z Krzewa w dobrych humorach łódką OSP Pniewo
Foto: Przystań Poręba Narwiańska w Krzewie
Foto: Narew w okolicach Krzewa
Foto: Gondola na Narwi
Foto: Średnia woda na Narwi w maju 2015
Foto: Średnia woda na Narwi w maju 2015
Foto: Gondola na Narwi
Foto: Narew w okolicach Krzewa
Foto:
Foto: Typowe dla Narwi nieoczekiwane zakręty
Foto: Jaskółka brzegówka na tle burty rzecznej z otworami wejściowymi do gniazd
Foto: Narew na wysokości wsi Rakowo Boginie
Foto: Narew na wysokości wsi Rakowo Boginie
Foto: Narew na wysokości wsi Rakowo Boginie
Foto: Narew na wysokości wsi Rakowo Czachy
Foto: Most energetyczny Litwa - Polska nad Narwią na wysokości wsi Rakowo Czachy
Foto: Nadrzeczne burty rakowskie wzdłuż Narwi
Foto: Wędkarz na burcie rakowskiej
Foto: Nad Narwią czasami widać całkowicie uschnięte drzewa
Foto: Ptaki nad głową
Foto: Wysokie brzegi Narwi w okolicach Niewodowa
Foto: Narew w okolicach Niewodowa
Foto: Jacek Dębicki z Białegostoku umila czas rejsu śpiewem i grą na gitarze
Foto: Dzika plaża nad Narwią
Foto: Armada łajb na tle Niewodowa
Foto: Wędkarz nad Narwią
Foto:
Foto: Rybitwa białoskrzydła
Foto: Burta siemeńska sąsiaduje z linią energetyczną
Foto: Wzburzone fale Narwi
Foto: Stado batalionów
Foto: Cisza i spokój nad Narwią
Foto: Malownicze trawy i trzciny
Foto: Drzewa warczą o życie do końca
Foto: Pomost
Foto: Narew przed Starą Łomżą
Foto: Drzewa przegrały walkę z rzeką
Foto: Armada łajb
Foto: Strażacy OSP Pniewo
Foto: Panorama z rezerwatem Kalinowo
Foto: Bocian nad Narwią
Foto: Esperanzą II sterował kpt. Zdzisław Zico Kopańczyk
Foto: Mało znana panorama Góry Królowej Bony w Starej Łomży nad Narwią
Foto: Pliszka
Foto: Znany widok Góry Królowej Bony w Starej Łomży nad Narwią
Foto: Kaczka - przewodniczka łodzi
Foto: Znany widok Góry Królowej Bony w Starej Łomży nad Narwią
Foto: Plaża bobrów
Foto: Zakole Narwi ze Wzgórzem Św. Wawrzyńca w tle
Foto: Zakole Narwi ze Wzgórzem Św. Wawrzyńca w tle
Foto: Myszołów nad Narwią
Foto: Natura walczy z nautą
Foto: Kaczki krzyżówki nieraz towarzyszą turystom na rzece
Foto: Miłośnik i znawca przyrody dyr. Mariusz Sachmaciński z Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi
Foto: Narew w okolicach Starej Łomży
Foto: Narew w okolicach Starej Łomży
Foto: Narew w okolicach Starej Łomży
Foto: Pustułka nad Narwią
Foto: W dobrych humorach przez cały rejs Narwią
Foto: Most mjr. Hubala w Łomży
Foto: Wędkarze w Łomży
Foto: Wejście do Portu Łomża
Foto: Basen Portu Łomża
Foto: Wejście do Portu Łomża

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę