Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

Świat zmysłów

„Świat zmysłów” jest kolejną ekspozycją interaktywną przygotowaną przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie po prezentowanej od września 2000 roku wystawie „Nauki dawne i niedawne”. Ekspozycja ma charakter objazdowy. Była prezentowana w wielu miastach Polski i za granicą, m.in. w Gdańsku, szwedzkiej Uppsali, Dębicy, Sandomierzu, Olsztynie, Tarnowskich Górach, Bytomiu i Zabrzu. Złożona z ponad 30 stanowisk prezentuje najprzeróżniejsze zagadki i ciekawostki związane z budową i działaniem narządów zmysłów człowieka. Jak objaśnia dr Maciej Kluza z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego – organizator wystawy – „interaktywna” oznacza, że jej tematyka jest prezentowana za pomocą doświadczeń wykonywanych samodzielnie przez widza. Każdemu eksperymentowi towarzyszy krótka instrukcja oraz objaśnienie prezentowanego zjawiska.

Relacja filmowa z otwarcia wystawy dzięki uprzejmości portalu informacyjnego i telewizyjnego naszalomza.pl

Wykonując eksperymenty na wystawie można dowiedzieć się jak działają wzrok, słuch, węch i dotyk, a także w jaki sposób można oszukać zmysły. Odkrywanie świata zmysłów odbywa się w trzech grupach tematycznych: „Receptory”, „Mono czy stereo”, „Iluzje”. W grupie „Receptory” modele przedstawiające budowę podstawowych narządów zmysłów oraz ich najważniejsze właściwości pomagają zrozumieć związek pomiędzy budową receptora a działaniem narządu zmysłu. W sali „Mono czy stereo” są prezentowane zjawiska wynikające z faktu posiadania przez człowieka parzystych narządów zmysłów. Zmienia to jakościowy odbiór świata w stosunku do układu mono. Przestrzenny obraz świata czy możliwość lokalizowania obiektów na podstawie bodźców słuchowych to właśnie profity posiadania dwojga oczu i uszu. W części zatytułowanej „Iluzje”, dzięki prezentowanym modelom, można się przekonać, że odbierany przez nas obraz świata, który wydaje się prosty i klarowny - wcale taki nie jest. Dowiemy się także jak zmysły oszukują nas oraz jak my możemy oszukać nasze zmysły.

Wystawa jest adresowana do odbiorców w różnym wieku, a dzięki doborowi stanowisk doskonale wspiera realizację programu nauczania przyrody, biologii, fizyki czy chemii.

Wystawa czynna do 2 sierpnia 2015 roku.

 

4lomza.gif

 

 

 

 


Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 


facebook m.jpg

Chetnik logo jpg www niebieskie bez tła 500 piks.jpg

Muzeum czynne:
wtorek, czwartek, piątek
w godz.: 9.00-16.00
środa w godz.: 9.00-17.00
sobota, niedziela, święto
w godz.: 10.00-16.00
poniedziałek-nieczynne

18-400 Łomża
ul. Dworna 22c
tel./fax. (086) 216 64 87, 216 28 16

Bilet wstępu do muzeum:

wystawy czasowe:
normalny - 8 zł
ulgowy - 5 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora
- 2 zł

wystawy stałe:

Historia miasta
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
Lampy naftowe
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
Rzeźba i bursztyn kurpiowski
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
KDR i KS
- Bilet wstępu
na jedną wystawę stałą - 2 zł
Bilet wstępu
na wszystkie wystawy
(czasowe i stałe) – 14 zł
Bilet wstępu
do muzeum
(inne wydarzenia)
- 8 zł

Wstęp nieodpłatny
na wystawy
stałe
- czwartek

Bilet wstępu
okolicznościowy
feryjny – 100 zł

Bilet wstępu
okolicznościowy
feryjny
weekendowy
(sobota/niedziela)– 20 zł
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę