Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Na ratunek żabom

Harcerze z łomżyńskiej drużyny Ptaki Ptakom ruszyli na pomoc... tym razem żabom. Płazy z „Rezerwatu Kalinowo” właśnie budą się z zimowego letargu i wędrują w kierunki rzeki. Nim tam dotrą muszą jednak pokonać ruchliwą drogę Piątnica – Drozdowo. Tu wiele z nich ginie pod kołami samochodów. Harcerze je łapią i przenoszą na druga stronę jezdni.


Harcerze wraz z pracownikami Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi w minionym tygodniu wzdłuż północnej krawędzi jezdni rozstawili specjalną zaporę. Dodatkowo, co kilka metrów wykopali dołki i włożyli w nie wiadra. Wszystko po to aby żaby samodzielnie nie przekraczały jezdni, gdzie czeka je pewna śmierć. Teraz płazy szukając przejścia wędrują wzdłuż zapory i wpadają do wiadra. Tu znajduj je harcerze i bezpiecznie przenoszą na druga stronę jezdni.

Wraz z nadejściem wiosny płazy, po przebudzeniu się z zimowego letargu, podejmują wędrówkę, której celem jest znalezienie dogodnego miejsca do odbycia godów. Żaby i ropuchy odbywają gody w wodzie, w płytkich czystych, dobrze nasłonecznionych stawach, starorzeczach, jeziorkach, rozlewiskach rzecznych. W wodzie następuje także rozwój młodego pokolenia.

Akcje przenoszenia żab przez jezdnię Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi organizuje juz od kilku lat. Pracowników Parku wspierają harcerze i dzieci ze szkoły w Drozdowie i Piątnicy. Niejako ubocznym skutkiem akcji są praktyczne lekcje biologii rozrodu płazów i metod ich ochrony. Poza tym przy okazji liczy się wędrujące do rzeki płazy i sprawdza ich przynależność gatunkową.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę