czwartek, 19 października 2017 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Wieża ciśnień będzie zabytkiem?

Nie udało się sprzedać, nie wypalił pomysł z obserwatorium - nowe władze Łomży mają własny pomysł na wieżę ciśnień. Wpisanie do rejestru zabytków ma pomóc w ratowaniu obiektu.

Budowla powstała w 1954 roku, spełnia więc warunki i już za kilka miesięcy mogłaby zostać oficjalnie uznana za zabytek - twierdzą pracownicy Biura Ochrony Zabytków.

To z kolei, zdaniem władz Łomży, pozwoliłoby na wystąpienie z wnioskiem o pomoc unijną na ochronę i zachowanie dziedzictwa kulturowego.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski stwierdził, że miasto nie potrzebuje wieży, jednak dobrym pomysłem na jej zagospodarowanie byłaby np. kawiarnia lub restauracja. Dotychczas kilkukrotnie władze chciały sprzedać działkę razem z obiektem, jednak nie znalazł się zainteresowany nabyciem niszczejącej od kilkudziesięciu lat budowli.

Poprzedni prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski, miał nawet pomysł urządzenia w wieży obserwatorium astronomicznego, jednak ten pomysł jej wykorzystania nie spodobał się Ministerstwu Edukacji Narodowej

170919012406.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0