Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 14 czerwca 2021 napisz DONOS@

Ptaków coraz więcej

Na rozlewiskach Narwi i Biebrzy trwa apogeum wiosennych przelotów ptaków. Z każdym dniem ich przybywa. Więcej jest zarówno gatunków jak i coraz większe są grupy w jakich podróżują. Ornitolodzy obserwujący przelatujące w okolicy ptaki co roku doliczają się tu ponad 50 gatunków. Niektóre ich grupy sięgały nawet 5 tysięcy osobników.

Dynamika liczebności zespołu ptaków wodno-błotnych podczas migracji wiosennej w dolinie Narwi pod Wizną w latach 1990-92
Dynamika liczebności zespołu ptaków wodno-błotnych podczas migracji wiosennej w dolinie Narwi pod Wizną w latach 1990-92
Każdego roku miliony ptaków przelatują nad polami, łąkami, w dolinach rzek czy nad miastami. Wiele z nich zatrzymuje się wiosną czy jesienią po to, by odpocząć i uzupełnić zapas energii niezbędnej na dalszą drogę. W dolinie Biebrzy i Narwi wiosną, odpoczywają tysiące gęsi, łabędzi czy kaczek. Wędrują tędy różne gatunki ptaków drapieżnych (na przykład myszołowy, pszczołojady czy orliki krzykliwe), liczne ptaki siewkowe (czajki, brodźce, rycyki, rybitwy, mewy), przelatuje także wiele drobnych ptaków. Osobniki przelatujące i odpoczywające tu podczas przelotów są w tym czasie łatwo zauważalne i stanowią bardzo atrakcyjny obiekt obserwacji. Ornitolodzy podkreślają, że z kilkuletnich obserwacji wynika, że średnie liczebności wędrujących ptasich grup wahają się od 2000 do około 4000 osobników w pierwszych dniach maja.

W okresie wiosennym na półkuli północnej mamy do czynienia z tzw. wędrówką powrotną ptaków. W jej trakcie ptaki wracają z zimowisk na lęgowiska, gdzie po przylocie tworzą pary, zakładają gniazda i wyprowadzają młode. Zdaniem ornitologów mimo długiej zimy w tym roku ptaki pojawiły się o tej samej porze co zazwyczaj. Właśnie na końcówkę marca i pierwsze dni kwietnia przypada pierwszy dwóch szczytów wiosennego zgrupowania ptaków nad Narwią i Biebrzą. Drugi szczyt liczebności przelatujących ptaków ma miejsce w pierwszych dniach maja i jest odzwierciedleniem szczytu przelotu bataliona. Ornitolodzy podkreślają, że bataliony nad Biebrzą obserwowane są od początku kwietnia, ale szczyt ich przelotów to przełom kwietnia i maja.

zobacz też: Kalendarz wiosennych przelotów ptaków nad Biebrzą

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę