Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 24 czerwca 2021 napisz DONOS@
wiadomość : wp.pl

Pisanki religijne w muzeum w Ciechanowcu

Najróżniejsze wizerunki Matki Boskiej i zmartwychwstałego Chrystusa, ale też postaci świętych można oglądać na pisankach zgromadzonych w muzeum pisanek, które od roku istnieje w Muzeum Rolnictwa im. księdza Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

W wielkanocny poniedziałek można oglądać kolekcję muzealną liczącą ponad tysiąc najróżniejszych pisanek z różnych stron świata. W ciechanowieckiej kolekcji są 34 pisanki zdobione motywami typowo religijnymi. Opisała je w specjalnym folderze fundatorka muzeum pisanki prof. Irena Stasiewicz-Jasiukowa z Polskiej Akademii Nauk. To ona przekazała muzeum w Ciechanowcu swoją gromadzoną przez kilkadziesiąt lat kolekcję pisanek. Powstało w ten sposób drugie takie muzeum w Europie obok istniejącego muzeum pisanki w Kołomyi na Ukrainie.

Najstarszą religijną pisanką w Ciechanowcu jest pisanka z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej i Ostrobramskiej namalowana w 1987 roku przez Izabelę Filewicz ze Smolan na Suwalszczyźnie. Matka Boska Częstochowska znajduje się na wizerunku orła. Ciechanowiecki plastyk Wojciech Bogucki techniką rytowniczą na pisance umieścił wizerunek Matki Boskiej Fatimskiej. Jest też nieznanego autora Matka Boska z Dzieciątkiem namalowana farbami na drewnianej pisance w 2003 roku na Ukrainie. Jest Matka Boska Katyńska, Ostrożańska. Mojżesz, pisanka huculska z Matką Boską i sercem Jezusa, Jezus w koronie cierniowej i Jezus Pantokrator, jest pisanka rosyjska wykonana na 400-lecie patriarchatu moskiewskiego. Jest pisanka z wizerunkiem papieża Jana Pawła II.

Elżbieta Zajączkowska z Chojnowa techniką rytowniczą naniosła na pisankę Chrystusa na Górze Oliwnej. Są też pisanki przywiezione z Jerozolimy z symboliką dużego, czteroramiennego krzyża greckiego. Jest też jajo z Grecji ze Świętym Janem Ewangelistą malowane na brązie - poinformował etnograf Antoni Mosiewicz z ciechanowieckiego muzeum.

W Ciechanowcu można też zobaczyć pisanki z Palestyny wykonane przez Arabów wyznania chrześcijańskiego. To pisanki z aniołami. Mają zdobnictwo bizantyjskie zbliżone do ikon.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę