Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 napisz DONOS@

Starościna Parzych, wicestarosta Szabłowski

Główne zdjęcie
Elżbieta Parzych

Elżbieta Parzych (55 lat) ze Zbójnej została nową starostą łomżyńskim. Kandydatka PSL w wyborach pokonała 9 do 2 zgłoszonego przez PiS dotychczasowego starostę Lecha Szabłowskiego. Z 16 głosujących radnych powiatu pięcioro oddało głosy nieważne. - Dziękuję za poparcie. Obiecuję, że dołażę wszelkich starań aby nikt z Państwa nie żałował – mówiła starościna Parzych zwracając się do radnych, którzy ją poparli. W kolejny tajnych głosowaniach na wniosek nowej starościny wicestarostą został wybrany Lech Szabłowski (PiS), a członkami zarządu Irena Przybylak, Tomasz Chojnowski i Antoni Włodkowski z PSL.

Lech Szabłowski
Lech Szabłowski

W piątek, po tygodniowej przerwie na dokończenie pierwszej sesji zebrali się nowi radni powiatu łomżyńskiego. W17-osobowej Radzie 7 mandatów objęli kandydaci Polskiego Stronnictwa Ludowego, 6 - Prawa i Sprawiedliwości, 2 - KWW Samorządy Łomżyńskie Razem, i 1 - KWW Łomżyńska Wspólnota Samorządowa. Póki co jedne mandat radnego z PiS – nie został jeszcze obsadzony, bo Michał Chajewski, który go wygrał wybrał tez wybory na burmistrza Jedwabnego, więc miejsce w radzie powiatu będzie musiał zając kolejny kandydat z listy PiS.
Przed tygodniem przy wielkim zamieszaniu udało im się wybrać tylko przewodniczącego rady Jarosława Kuleszę (PSL). Tym razem nie było już prób zrywania posiedzenia przez wychodzenie niektórych radnych. Szybko wyłoniono zastępców przewodniczącego rady, którymi zostali Agnieszka Zduńczyk (PiS), którą poparło 10 radnych i Adam Zaczek (PSL) z 12 głosami za.|
Zaraz po tym radni przeszli do zgłaszania kandydatów na starostę. Została zgłoszona Elżbieta Parzych z PSL i Lech Szabłowski z PiS. Po zamknięciu listy chętnych o głos poprosił obecny na sali Józef Mioduszewski, szef powiatowych struktur PSL.|
- Przez kilka dni byłem prawie starostą łomżyńskim – mówił Mioduszewski wspominając, że to on uzyskał rekomendacje struktur partyjnych na starostę łomżyńskiego. - Wzbudziło to kontrowersje wśród radnych, którzy uznali, że starostą powinien być ktoś spośród radnych. Dla dobra powiatu, spójności rady wyłączyłem się z tego – dodawał Mioduszewski.

Aby wygrać wybory na starostę jeden z kandydatów powinien uzyskać co najmniej 9 głosów poparcia. Arytmetyka nie wskazywała, aby w pierwszym głosowaniu ktoś ze zgłoszonej dwójki taki wynik zrobił. Dlatego ogłoszone wyniki przez przewodniczącego komisji skrutacyjnej – na 16 głosujących 5 adnych oddało głosy nieważne, 9 – poparło Elżbietę Parzych, a 2 Lecha Szabłowskiego, były zaskoczeniem, czemu wyraz dał też przewodniczący rady zarządzając pół godziny przerwy na konieczne konsultacje i ustalenia.

Po przerwie starościna jako kandydata na wicestarostę zgłosiła Lecha Szabłowskiego (PiS), a na członków zarządu: Irenę Przybylak (PSL), Tomasza Chojnowskiego (PSL) i Adama Sowę (PiS). Szabłowski zdobył 10 głosów poparcia i został wybrany wicestarostą. Na członków zarządu wybrano zaś tylko Irenę Przybylak i Tomasza Chojnowskiego. Sowa nie zdobył wymaganego poparcia większość radnych.

Jako kolejnego kandydata na członka zarządu Elżbieta Parzych zgłosiła Kazimierza Polkowskiego (KW Samorządy Łomżyńskie Razem), ale on podobnie jak Sowa przegrał wybory. Następny zgłoszonym i głosowanym kandydatem był Antoni Włodkowski (PSL), który uzyskał wymaganą większość głosów i został wybrany trzecim członkiem zarządu Powiatu Łomżyńskiego.

Elżbieta Parzych (55 lat)- dotychczasowa zastepca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w UG Zbójna - czwartą kadencję jest radną powiatu łomżyńskiego, a wcześniej przez dwie kadencje była radną gminy Zbójna.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę