Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Wielki Czwartek

Około 300 księży z całej diecezji łomżyńskiej spotkało się przed południem w katedrze łomżyńskiej. Wielki Czwartek to dzień ustanowienia przez Jezusa Chrystusa Eucharystii i Kapłaństwa. Na pamiątkę tego wydarzenia we wszystkich kościołach katedralnych odprawiana jest tzw. Msza św. Krzyżma podczas której biskupi święcą oleje, potrzebne do udzielania sakramentów, konsekracji kościołów lub naczyń liturgicznych. Tą Mszę św. celebrują ze swoim biskupem licznie przybyli kapłani. Oni też ponawiają swoje ślubowania złożone w dniu święceń kapłańskich.

Dziś rozpoczyna się też Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego będące szczytem całego roku liturgicznego. Ten dzień nazywamy ,,wielkim", ponieważ w Wieczerniku rozegrały się brzemienne w skutki wydarzenia zbawcze.

Wieczorem we wszystkich kościołach odprawione będą Msze Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne. Podczas wspomnienia Ostatniej Wieczerzy dokonuje się obrzęd umycia nóg przypominając Chrystusowy nakaz służby skierowany do Apostołów. Podobnie będzie dzisiaj w katedrze. Biskup Stanisław Stefanek obmyje nogi 12 kapłanom.

Po Mszy św. Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej tzw. kaplicy adoracji, tradycyjnie nazywanej „Ciemnicą”. Od tego momentu Chrystus wydany na mękę krzyżową cierpi, a cały Kościół pogrąża się w smutku i żałobie.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę